След като изтече 24-часовият арест на двамата служители от Бургаския затвор, хванати с подкуп, те бяха пуснати на свобода от Окръжната прокуратура. Лекарят д-р Веселин Вангелов, 54-годишен, и учителката Дияна Станчева, на 45 години, бяха закопчани при получаване на 1 200 лева от затворник на 23 декември. Комбината между двамата е от 2 години, съобщи шефът на Бургаския затвор Диян Костов. Той самият знаел за 6 случая, при които им е бил даван подкуп от арестант, за да получи фалшива диагноза, благодарение на която да бъде пуснат от килията си.
Въпреки че са спипани с парите, д-р Вангелов и Станчева бяха освободени още на следващия ден и си празнуваха Бъдни вечер вкъщи. Учителката, която преподавала на лишените от свобода в откритото общежитие в село Ветрен, беше пусната срещу подписка. На шефа на медицинския център към Бургаския затвор му се наложи да внесе парична гаранция от 2 000 лева, според наложената му мярка за неотклонение от прокуратурата.
Докторът и учителката действали по отработена схема, която до момента нямала засечки. Тяхната съвместна работа започнала само дни след като Дияна Станчева била назначена в системата.
Когато затворник искал да бъде пуснат навън поради болест, лекарят му казвал да се обади на свой роднина и да го инструктира как да процедира. Близкият трябвало да се свърже с даскалката, която да му каже колко пари ще струва услугата и на коя банкова сметка да я преведе. Когато сумата се прехвърлела, диагнозата за страшна болест бивала написвана. Полицаите установили, че шефът на здравната служба ползвал връзките си с лекар извън затвора.
След като поредната услуга е свършена, докторът и учителката си делели "таксата".
Цената вървяла различно - в зависимост от продължителността на прекараното време извън стените на затвора. Тя стигала до 5 - 6 хил. лв.
Така пандизчиите от Бургаския затвор започнали да страдат от тежки заболявания, а банковите сметки на д-р Вангелов и Дияна Станчева набъбвали.
Всички били чували за въртящата се далавера, но двамата били изпипали така нещата, че да останат "сухи".
Схемата лъснала, след като затворник бил вербуван от полицията, за да спретне постановка. Тъй като докторът и учителката нищо не подозирали, пък и били сигурни в далаверата си, те паднали в капана.
Спецоперацията е на служители на ГД "Криминална полиция" и ОДМВР-Бургас, съвместно с ГД "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието. Цялата разработка е извършена и под прякото наблюдение на Бургаската окръжна прокуратура. Тя продължила близо два месеца.
Образувано е досъдебно производство.
Все още не е ясно колко от затворниците са получавали възможността да прекъснат наказанието си заради неистинска диагноза. Очаква се двамата обвинени за подкуп служители да бъдат освободени от системата на правосъдието.
Д-р Вангелов е с обвинение по чл. 301 от НК за това, за активен подкуп. Ако бъде доказана вината му, може да получи присъда до 6 години затвор и глоба до 5 хил. лв.
Учителката, която посредничела за получаването на парите, е подведена под отговорност по чл.305., което престъпление се наказва с лишаване от свобода до 3 години и глоба до 5 хил.лв.
Подкупът обаче се доказва трудно, смятат юристи. Затова и е малко вероятно двамата затворнически служители да се озоват в килии сред питомците си.
Условията в Бургаския затвор са ужасни, обяви на 20 декември Българският хелзинкски комитет (БХК) на специална пресконференция. При последното посещение на БХК в затвора в Бургас са били настанени 866 лишени от свобода при капацитет 371 места. В няколко от килиите, на площ от около 55 кв. м са били 44 души на 40 легла. Някои от леглата са подредени едно над друго на три етажа. Поради недостига на легла някои затворници са принудени да спят на пода, а дюшеците им през деня са навити и поставени под леглата. В килиите няма санитарни възли, през нощта затворниците са принудени да ползват кофа пред очите на всички останали настанени.
Пренаселеността в затворите в Бургас, Варна, Пловдив, Плевен, София и общежитието в Кремиковци остава изключително сериозен проблем, който води след себе си нарушения на редица права на лишените от свобода - е заключението на Българския хелзинкски комитет.
Синдикат се грижи за чиновниците в затворите
Затворническите служители в България имат свой синдикат, който да защитава правата им. Наскоро те готвеха стачка срещу Министерството на правосъдието, но се отказаха в последния момент.
Причините за недоволството им са две. Първо - евентуалните промени, които предстоят - вдигане на възрастта за пенсиониране и премахване на част от социалните придобивки. Второ - те не получават част от придобивките по закона за МВР поради ограничените средства. Според Синдиката на служителите на затворите в България трудът им е тежък и сложен и те трябва да бъдат мотивирани.
Със сигурност липсата на финансови мотиви е подтикнала двамата бургаски служители да заработват "надбавки" към заплатите си.
Наскоро пък надзирател спечели дело за Главната дирекция "Изпълнение на наказанията" за неизплатен извънреден труд. Има заведени още три иска.
Източник: в. "Фактор" |