© | | Крайните резултати от проекта "Достоен труд, достоен живот" бяха представени днес в Бургас по инициатива на КТ "Подкрепа".Проектът се реализира в продължение на 2 години и половина в страните партньори - България, Румъния и Австрия от профсъюзи и неправителствени организации. Целта му бе да информира работниците за правата им и трудовото законодателство. Опита от проекта е споделен със синдикати и НПО от Молдова, Индия, Бразилия и Нигерия.
На заключителната пресконференция по проекта присъстваха: Иван Костадинов регионален председател на КТ "Подкрепа" - Бургас, Кирил Пейков - председател на Федерация "Лека промишленост" към КТ "Подкрепа", Валентина Бодруг - Лунгу - университетски преподавател и член на Център за джендър изследвания в Молдова и Йон Коку - представител на Конфедерация на профсъюзите в Молдова.
По време на проекта се проведе обучение и информиране на служителите за техните трудови, осигурителни, социални и граждански права.
В България "Достоен труд, достоен живот" премина в два модула, през които са организирани 7 двудневни и 5 еднодневни семинара. Общият брой на обучените е 40 души. Лекциите са водени от експерти от Министерството на труда и социалната политика, а на присъстващите са раздадени разпечатки от Кодекса на труда, Наредбата за условията на труд на работното място, Кодекса за социално осигуряване.
"Когато искаме да създадем гражданско общество то трябва има своя основа. В случая това е познаването на законите, правата и разбира се задълженията", каза Кирил Пейков.
Той благодари на ръководството на синдикален регионален съюз Бургас, който оказа изключително съдействие при реализирането на проекта.
"Достоен труд, достоен живот" приключва на 30 юни, въпреки това безплатните консултации на КТ "Подкрепа" в Бургас продължават.
По наблюденията на Иван Костадинов въпреки безплатните консултации работниците се страхуват да споделят, че са били ощетени, за да не останат без работа.
"Конфиденциалността е гарантирана. КТ "Подкрепа" може да подаде сигнал в Инспекцията по труда за даден случай и да не посочи име. Това гарантира на работника защита и едновременно се действа за разрешаване на проблема. Всеки дори да не е член на синдиката може да дойде и да получи информация", каза Костадинов.
Според участниците в проекта, когато един работник знае правата си, дори да работи в сивия сектор, той може да се защити.
"Важна част са колективните трудови договори на територията на фирмите. Чрез тях се подобряват условията на труд на работното място. КТ "Подкрепа" реализира и изготвя заедно с работодателите браншови колективни трудови договори. За първи път през последните 20 години част от тези договори са разпрострени във всички фирми от бранша дървообработване и мебелна промишленост, хартия и целулоза", каза още Пейков.
Като общ проблем срещан във всички страни по проекта бе посочено равнището на трудовата заетост.
Безплатните консултации се провеждат на място в сградата на КТ "Подкрепа" в Бургас на ул "Булаир" 12. |