По справка на Туристическия информационен център през юли тази година общият брой на туристите, посетили общината, е малко над 11 200. От тях приблизително 3 900 са чужденци. За сметка на това пък българите са с около 1000 по-малко в сравнение с месец юли 2009-та. Нощувките, реализирани през миналия месец, са 36 119, което с 5000 по- малко в сравнение със същия период на предходната година. Преспалите в общината за тези 30 дни са оставили 50 898 лева само от курортната такса.
"Бургас си е административен център и хотелите ни са ориентирани в тази посока"- коментира Ивелина Шавова - Стратева, директор дирекция" Икономика и стопански дейности" към община Бургас. Тя уточни, че прогнозните постъпления от курортната такса за тази година са 300 000 лева, които ще бъдат събрани. В общината 109 са регистрираните хотели, почивни станции, къщи за гости и самостоятелни стаи, които има 4 698 легла.
За контролиращите не само по Закона за туризма през летния сезон основният проблем в общината са Крайморие и Сарафово, тъй като са по- предпочитани за почивка. Затова там редовно се извършват проверки. В самия общински център хотелите и въобще местата за подслон не са много и са известни на служителите от дирекцията. Те биват ревизирани дори и през зимния период.
"Тези, които са лицензирани, искат и спазват правилата. Големите хотели в момента работят с електронни програми и не е възможно да се укриват нощувки. Задължително при проверките служителите ни проверяват и дали обявените за свободни стаи действително не са заети. Актовете не са за фрапиращи нарушения и не са значителни като брой. Може би, защото проверките ни са постоянни. Проверяваме, защото туристическите обекти представят услуга, която така или иначе се свързва с Бургас, а ние очакваме посетилите ни веднъж да се върнат" - продължава Ивелина Шавова - Стратева.
Учудващо малкият брой самостоятелни стаи в самия Бургас - 4, директорът на дирекция "Икономика и стопански дейности" обяснява, че повече, които дават стаи, плащат ДОО /данък общ доход/ върху сумата, обявена като получен наем. "Миналата година чрез интернет, въпреки че не е доказателство, проверихме всички обявили в мрежата, че дават подслон. Имаше ефект. Някои се регистрираха и плащат патентен данък и курортна такса" - обясни Ивелина Стратева.
По време на най-голямото музикално събитие за общината - Spirit of Burgas, служителите на Туристическия информационен център съвместно с инспектори от отдел "Стопански дейности" са извършили проверки на местатаоза подслон, вследствие на които е получена информация за заетостта им. Тя е стигнала 90 - 94 на сто. Сега от общината очакват и значително по- високи постъпления от курортната такса. В средата на септември, когато изтича срокът за внасяне на таксата в общинската хазна, ще стане ясно кой и колко укрива от тези си задължения.
Иначе в общинската администрация се обмислят възможности как Бургас да стане по - предпочитан за почивка. Сега една от целите е да се развие потенциала на Бургаските минерални бани. Средства за това ще се търсят по европейските програми.
Източник: в. "Компас"