Огромната рафинерия щяла да бъде редуцирана до складова база, а производството - изнесено изцяло в Румъния. Според друга мълва пък мощностите щели да бъдат изнесени поетапно в Хърватия.
Такива бяха намеренията на "Лукойл" още при приватизацията на бургаския завод преди 11 години, твърдят запознати със сделката от 1999 г.
Притесненията на местните хора се засилиха на 31 януари, когато рафинерията спря за планов ремонт. В първите дни на март преработката на нефт отново тръгна. Работниците обаче са на нокти. Ако страховете им се сбъднат, спирането ще повлече невиждани досега фалити на стотици фирми, обвързани с производството на нефтената рафинерия.
Напрежението нарасна, след като днес президентът на "Лукойл" Вагит Алекперов дойде на изненадваща визита в София. Той остана у нас няколко часа, срещна се с шефа на българската компания Валентин Златев и отпътува.
Визитата е рутинна, Алекперов дойде на съвещание, съобщиха от пресцентъра на "Лукойл". Оттам категорично отрекоха намерения за спиране или преместване на комбината. "Работим в съвсем нормален режим и за спиране - временно или постоянно, изобщо не може и дума да става", категорични са от "Нефтохим".
Експерти от енергийния бранш обаче смятат, че слуховете никак не са случайни. Така руснаците се опитват да ни извиват ръцете за големите енергийни проекти АЕЦ "Белене", "Южен поток" и Бургас-Александруполис. България ги сложи във фризера, докато намери икономически ползи и политическо споразумение.
Източник: в. "Стандарт"
Още по темата (5): | |