© Burgas24.bg | | Българското правителство вече не може да направи антикризисен план, защото не разполага с необходимите ресурси за антикризисни мерки. Сегашните мерки трябва да бъдат спасителни, за фискална стабилизация. Може да звучи стряскащо, но би трябвало да се мисли за спасителен план, каза народният представител от Коалиция за България Пламен Орешарски в Бургас. Според бившия финансов министър сега управляващите трябва да се насочат към попълване на резерва. По време на нашето управление всяка година внасяхме 1,5 млрд. лв. в резерва., допълни още той. Така през 2005 г. фискът е бил 4,5 млрд. лв., а през 2008 г. - резервът е 8,5 млрд. лв. Правителството посегна на фиска, изтегли 500 млн. лв. в края на миналата година и 1 670 000 000 лв. в края на март и затова сега трябва да ги възстанови, обясни Орешарски. Предизвикателството пред правителството сега било стабилизиране на фиска.
От последния вариант на 60- те антикризисни мерки на правителството най- важни са не- повече от 3-4, останалите са камуфлаж, каза Пламен Орешарски. Те са свързани предимно с попълване на фискалния резерв чрез външно финансиране, продажба на емисиите от Киото и приватизация.
Не съм оптимист за икономическата стабилност на страната тази година, прогнозира още бившият финансов министър. Той отчете три грешки на правителството, които са задълбочили кризата в България- неистовото желание за включване в еврозоната по време на криза; проблемите с приходната част на бюджета / приходите за първото тримесечие на т.г. са намалели с 20% спрямо същия период на 2009 г., но затова пък разходите са се увеличили с 16%/, както и слабата стопанска активност; несигурната икономическа политика. Това са предпоставки за не добра 2010 г., обясни Орешарски.
Пламен Орешарски беше гост на Дискусионния клуб към Общински съвет на БСП Бургас с председател д-р Пеньо Костадинов. Основна тема на дискусията бе икономическата криза и нейното отражение в България. Присъстващите на срещата поставиха актуални въпроси, свързани с началото на кризата у нас.
Нашите опасения през 2008 г. бяха фокусирани върху банковата система, обясни Пламен Орешарски. Сега можем да кажем, че с мерките, които предприехме тогава не допуснахме сътресения, нито един лев на данъкоплатците не отиде в банките. Тази опасност за банковата система отмина. Нашата криза подмина банковия сектор, заяви категорично народният представител. |