© Burgas24.bg | | Пазарът на имоти и жилищното кредитиране започват постепенно да излизат от застоя, в който бяха потънали през последните години. И това не са само твърдения на имотни агенции. Показват го сделките с имоти, цените на жилищата и нарасналото търсене на ипотечни кредити, особено в София.Според анализ на имотния пазар, направен от Пощенска банка, има ръст на ипотеките през първото тримесечие. Те са стигнали 5811 броя, като ръстът идва преди всичко от София, където увеличението е с 20%. В Бургас ръстът е със 17%, а във Варна се наблюдава лек спад.
"Близо 43% от сделките в София вече са с ипотека, при средно 13% за страната. Това обуславя и нарасналото търсене на жилищни кредити в столицата", посочват още от Пощенска банка. Оттам коментират, че промените в сектора се случват бавно след близо пет години стагнация. Но вече има ясни индикации, че цените на имотите се стабилизират и активността на този пазар се повишава.
Данните на банката са в унисон с наскоро излязлата статистика на Агенцията по вписванията, за която "Труд" вече информира. Според нея броят на регистрираните през първото тримесечие на 2013 г. имотни сделки надвишава с 23% сключените през същия период на 2012 г.
Имотите лека-полека започват да поскъпват, сочат още данните. Цените на жилищата в големите градове например се стабилизират и ясно се отчита увеличение на тарифата за квадратен метър чиста използваема площ от 2-3%, показва друг анализ на Пощенска банка, направен съвместно с Национално сдружение "Недвижими имоти".
За тази година прогнозата е по-скоро за стабилизиране на крайните цени, а за догодина очакването е да започнат да растат. Прогнозите са още през тази година да започне плавно увеличение на себестойността, обемите и цените на новото строителство, а според националното сдружение през 2014-а този ръст ще се засили. Поевтиняване може да има само при надценените и некачествени оферти.
Наемите също ще се стабилизират, а наетите площи вероятно ще се увеличат.
Макар данните на БНБ да засичат съвсем лек ръст на жилищното кредитиране от началото на годината, Пощенска банка отчита над 25% скок на запитванията за заеми за жилище в сравнение с първото тримесечие на м.г. Нарастването е главно в големите градове и столицата. Анализите на консултантската компания "Кредит Център" пък показват, че пазарът на ипотечно кредитиране остава стабилен, като за януари може да се каже със сигурност, че е бил по-активен в сравнение с м.г. Що се отнася до цената на кредита, тя си остава на исторически ниски нива - около 8%, като очакванията са това положение да се запази поне до края на годината.
Средният размер на усвоените кредити от Пощенска банка е бил 29 000 евро - близък до средния за 2012 г. и с 10 000 евро под нивата от времето на имотния пик в края на 2008 г. За сравнение "Кредит Център" отчита средни нива на изтеглените кредити през март в размер на 31 304 евро.
По градове през първото тримесечие по-големи заеми са теглени в София и Варна, а в Пловдив и Бургас размерът им е намалял.
Всички анализатори отчитат продължаващ интерес към ипотечните заеми в левове. При Пощенска банка например през първото тримесечие 75% от отпуснатите жилищни заеми са в родна валута при около 50% за 2012 г. По данни на "Кредит Център" средно 54% от заемите за жилище се теглят в левове. Очакванията са тази тенденция да се запази и до края на годината да се постигнат още по-високи нива.
София продължава да е основният град за жилищно кредитиране с генерирани над 40% от общо отпуснатите обеми. Следват Пловдив, Варна и Бургас с 15%, сочи още статистиката на Пощенска банка.
Мъжете запазват лидерството си като кредитополучатели и дори леко увеличават дела си, като съотношението с жените е 57% на 43%.
По професии най-голям брой жилищни кредити от началото на 2012 г. до момента са отпуснати на държавни служители, собственици на фирми, финансови служители, служители в сферата на търговията, както и ИТ специалисти. В дъното на класацията са преподавателите, архитектите, проектантите и журналистите.
Жилищните кредити в размер до 20 000 евро продължават да са най-предпочитани с дял от 41% през първото тримесечие по данни на Пощенска. "Кредит Център" потвърждава тенденцията, защото и според техните данни 54% от кредитите са с размер между 10 000 и 30 000 евро.
През първото тримесечие т.г. Пощенска банка регистрира ръст по отношение на дела на по-големите кредити - с 3,5 процентни пункта при размер на кредита от 40 000 до 60 000 евро и с 0,8 процентни пункта при най-големите заеми, които надхвърлят 100 000 евро. С най-голям процент са кредитите със срок на изплащане над 25 години, като за първите три месеца този вид заеми дори отбелязва ръст от близо 5 пункта в сравнение с 2012 г.
Кредитите с най-краткия срок на изплащане - до 10 г., са по-малко предпочитани и бележат спад с близо 3 пункта през първото тримесечие в сравнение с изминалата година.
Данните на "Кредит Център" пък сочат, че най-много кредити - над една трета, се теглят за срок между 16 и 20 години. Всеки четвърти заем е за срок от 10 до 15 години. Най-много жилищни кредити Пощенска банка продължава да отпуска за монолитна конструкция - 72%. 27% от заемите са за закупуването на панелка, а едва 0,3% - за земя. И през първото тримесечие на 2013 г. най-много кредити се отпускат на семейни хора - близо 52%, на несемейни - 25%, на разведени - 10%, и на живеещи на семейни начала - 12,5%. Данните са категорични, че живеещите двойки без брак трудно влизат в големи общи финансови проекти. 60% от заемите пък се теглят от хора с висше образование. Интересното е, че има 0,3% ипотечни кредити, които се отпускат на хора с основно образование.
Източник: в. "Труд" |