"Към момента органът, който се занимава с цените на лекарствените продукти и реимбурсацията е комисия, създадена към Министерство на здравеопазването. В състава й, който е определен от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването, са включени 5-ма представители на Национална здравноосигурителна каса, 5-ма на Министерство на здравеопазването и по един представител на Министерство на финансите, на Български лекарски съюз и на Български зъболекарски съюз", обясни Светозар Петров, управител на аптечен склад.
Той допълни, че всички правомощия и задължения на тази комисия са регламентирани в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и наредбата за цените.
"Всички тези хора работят в София, където са базирани съответните институции. Нелогично е, ако състава остане същия, да се пътува до Плевен за да заседават. В случай обаче, че в момента действащата комисия се закрие и се създаде Национален съвет би трябвало да се промени и Закона, да се разпусне стария състав и да се изберат нови членове", обяснява още Светозар Петров.
Той е категоричен, че при промяна на нормативната уредба е задължително в състава на новия Национален съвет да бъдат включени поне по един член от Български фармацевтичен съюз, както и представител на фармацевтичната индустрията и на търговците на едро и дребно на лекарства.
"След като искаме да създадем орган, който да работи по възможно най-добрия за държавата и обществото начин, е логично в този орган да влязат представители на всички институции и браншови организации, имащи отношение към цените на медикаментите и лекарствената политика на страната. В противен случай се създава впечатление, че създаването на този Национален съвет ще дублира функциите на сега действащата комисия", категоричен е Светозар Петров.