Откриват филиал на Обществения съвет за високи технологии
Бургас е първият град в страната където се открива филиал на Обществения съвет за високи технологии. Това стана ясно по време на среща на представители на бизнеса, институциите местната и държавна власт, на висшите учебни заведения в Бургас. На срещата присъстваха още председателят на Обществения съвет за високи технологии Пламен Вачков и членове на съвета, председателят на Българска академия на науките акад. Никола Съботинов, кметът на община Бургас Димитър Николов, областния управител Константин Гребенаров.
Темата на дискусията бе "Търсене на нови форми за обединяване на науката и бизнеса. Възобновяеми енергийни източници". Преди разговорите председателят на Обществения съвет за високи технологии ст. н.с. д-р Пламен Вачков представи дейността на организацията, като каза, че към момента в съвета членуват 74 души от тях 27 са хабилитирани лица, 35 доктори на науките, над десет са старши научните сътрудници, 11 професори, двама академика е и много представители на бизнеса, като съветът е отворен за членство.
По думите на Вачков основаването на филиал на Обществения съвет на високите технологии е изключително важно събитие. "Това е събитие, което ние оценяваме изключително високо, тъй като за първи път Обществения съвет разширява своя обхват на дейност и фактически създава своя регионална структура. Считаме, че учредяването на регионална структура е изключително важно поради това,че дейността по високите технологии в нашата държава трябва да се извършва конкретно в регионите със силите и възможностите както на научните звена на университетската общност и Българска академия на науките, които са разположени в тези райони атака и с участието на бизнеса, като се отчита неговото специфично развитие в съответния регион. Бургаска област е една от най- мощните индустриални области в страната и поради тази причина развитието на технологиите считаме, че ще бъде ключово и за този регион", каза Пламен Вачков.
По думите му за съжаление според направени анализи в момента страната ни изостава значително от прилагането и развитието на високи технологии и започваме да се развиваме екстензивно, а не интензивно, което може да се окаже фатално особено след приетата от ЕС стратегия до 2020 година където водещо е именно развитието на високите технологии. Причините за това изоставане е недофинансирането на науката и високите технологии през последните десет години и другата основна причина е, че в България не се е развила корпоративната наука така както се е очаквало, защото в останалия свят именно големите корпорации и науката съдействат за развитието на високите технологии. У нас няма големи транснационални компании, а и до известна степен е сгрешен моделът на финансиране чрез европейски средства на малки и средни предприятия, а фактически там където може да се създаде наука е в големите организации, посочи Пламен Вачков председател на Обществения съвет за високи технологии.
Източник: Агенция "Фокус"