Отбелязаха 35-годишнината от смъртта на българския поет Реджеб Кюпчю в Бургас

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
14:58 / 02.05.2011
1267
35 години след неговата внезапна, ненавременна и все още мистериозна смърт, Турският културен център "Реджеб Кюпчу"в Бургас събра почитатели и приятели на поета. Да се поклонят пред паметта му на 29 април в кукления театър дойдоха Генералният консул на Република Турция в Бургас Сибел Еркан, представители на културни сдружения в Турция и Гърция, в София, Кърджали, Русе, Разград и Шумен, депутати и кметове на общини. Специално за честването от Истанбул пристигна и семейството на поета. Деца от Основно училище "Реджеб Кюпчю" в с. Топчийско разказаха биографията на поета. Актори от Драматичен театър в Разград изнесоха вълнуващ музикално-поетичен спектакъл по стихове на поета на български и турски.

Нелек е творческия му път. Болезнените спомени за "този винаги весел човек" сподели неговият най-голям приятел - поетът и писателят Недялко Йорданов. Поезията на Реджеб Кюпчю достига до българския читател чрез редица лирически сборници, част от които под редакторството, съставителството и превод на произведения от турски на български език на Недялко Йорданов. А в предговора на последната стихосбирка - "Приятели мои, да тръгнем", преиздадена специално за честването, Йорданов си спомня с носталгия и болка за твореца и човека, с когото години "живяхме много весело и по братски".

Реджеб Кюпчю е роден в гр. Куклен близо до Пловдив. Черноработник, строител, редактор в многотиражка, кореспондент на турския вестник "Иени ъшък" - многолика е биографията на твореца. През 1956 г. съдбата го запраща в Бургас. В артистичния морски град го посреща феноменалната бургаска група поети - Христо Фотев, Недялко Йорданов, Стойчо Гоцев, Димитър Велинов, Николай Искъров.

"Реджеб имаше необикновен къдрав смях. Когато се смееше, а той се смееше често, витрините на "Малина" и "Куба" дрънчаха от смеха му, а по улиците минувачите се обръщаха с любопитсво и възмущение", спомня си Недялко Йорданов. Преминал през всякакви перипетии, включително и през изкуствено създадения етнически проблем, Реджеб Кюпчю намира сили да се обърне към България с думите: "Аз не съм чужденец, аз съм твой син". Тъжна е житейската съдба на поета - погребал три деца, многократно оставал без работа, обвиняван в предателство, заради нежеланието да прибави "-ев" към фамилията. Упрекван е дори заради стиховете му и тяхното философско-екзистенциално звучене. Еднакво изящно и магнетично пише на български и на турски език. "Понякога стихотворението ми се ражда на български, по някога на турски. Аз самият не мога да си обясня как става това", казва поетът. Стиховете му се появяват в провинциални и столични издания. А сборниците "Въпросите продължават" /1962/, "Животът не е сън" /1965/, "Приятели мои, да тръгнем" /1967/ се превръщат в поетични явления.

С Бургас е свързан целият житейски и творчески път на Реджеб Кюпчю. Градът посмъртно изразява признателността си и обявява за почетен гражданин поета, който казва: "Като дете, когато прохождах, паднах и целунах земята ти и след тази целувка направих своята първа крачка. Следата ми от този миг е тук. На твоята земя...."

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Откриха канабис в 2 апартамента в Бургас
Жители на Свети Влас на протест заради улици и осветление
ВиК ремонт затваря част от улица "Пробуда"
С листа от 28 кандидати коалиция "БСП - Обединена левица" се реги...
Жители на Свети Влас на протест заради улици и осветление
Слънчево и топло ще бъде времето днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).