В Бургас през трите дни, екипите от орнитолози и доброволци ще посетят няколко вътрешни водоема в региона. Това са язовирите Церковски, Траяново, Крушево, рибарници Карнобат и по-малки микроязовири, разположени около селата Черково, Малина, Зорница и град Средец. Специално внимание, през втория ден от среднозимното преброяване, ще бъде отделено на Бургаските езера. Това е денят, когато рано сутрин участниците броят гъските, посещаващи за нощувка езерата Вая, Атанасовско и комплекса Мандра - Пода.
По-късно през деня ще бъде отчетена и числеността на другите видове птици, които езерата приютяват през зимата. В последния ден се броят водолюбивите птици по Черноморското крайбрежие от язовир Ахелой на север до село Резово на юг. По-важните места от този голям маршрут са Поморийското езеро и рибарници Съдиево.
РИОСВ - Бургас ще окаже съдействие за успешното провеждане на среднозимното преброяване като осигури необходимите автомобили и участието на експерти, които по време на преброяването ще контролират за нарушения на режима на опазване на защитените територии.
"Целта на преброяването е да се събере точна информация, която да послужи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици. То е показател за промените в околната среда и последствията от тях за биологичното разнообразие и хората", коментира Йордан Христов от БДЗП, национален координатор на преброяването. "Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки един от нас", допълни той.
В България през дните на среднозимното преброяване ще бъдат обхванати над 200 територии, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички водоеми във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. Над 200 експерти и доброволци, обединяват усилията си в повече от 40 екипа. Резултатите ще ни дадат отговор на въпроса има ли промени в средата, която обитават птиците и хората.
Страната ни е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък, като червеногуша гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, малкият корморан, къдроглавият пеликан и много други. През студени зими страната ни е дом на 70 на сто от световната популация на червеногушата гъска и до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска. Близо 20 на сто от числеността на малкия корморан зимува по нашите земи.
Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в световен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. То дава оценка на състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, голяма част от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.