© Burgas24.bg | | Състав на Бургаският окръжен съд с председател Галя Тодорова постанови мярка за неотклонение "задържане под стража" за тримата шофьори, в чиито ТИР-ове в началото на седмицата бе открито голямо количество хероин.Срещу Тълми Руджиев Османов от Русе, Стефан Матев Стратиев от Ст. Загора и Стефан Гочев Минчев е повдигнато обвинение по чл. 242 ал. 2 от НК, за престъпление против митническия режим.
Законът предвижда за умишленото престъпление наказание лишаване от свобода от 10 - 15 години и глоба от 200 000 до 300 000 лева.
В момента на извършването на престъплението единият от шофьорите, Тълми Руджиев Османов е в процес на изтърпяване на наказание от 4 години условна присъда, с която е било заменено едногодишна ефективна присъда.
Хероинът, бе открит при специализираната международна операция на Пристанище Бургас - Запад на 15 декември т.г. Трите камиона пристигнаха в Република България натоварени с официален товар - консерви грах и доматено пюре чрез ферибота Бургас - Поти. Наркотикът, разпределен в 729 пакета по 500 гр. бе укрит в специално изградени тайници в конструкцията на три ТИР - ремаркета с българска регистрация. По цени на черния пазар хероинът се оценява на 33,3 милиона лева.
Залавянето на най-голямото за Бургаска област количество хероин до момента бе резултат от международна операция, координирана от Регионалния Център за борба с трансграничната престъпност, с участието на специализираните отдели за борба с наркотрафика в Агенция „Митници" и Дирекцията за противодействие на организираната и тежката престъпност - МВР.
Регионалния Център за борба с трансграничната престъпност към Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа (ИСЮЕ Центърът), който е със седалище в Букурещ и функционира от 2000 г. е изграден с представителството на 26 офицери за връзка от митническите и полицейски администрации на 13-те страни-членки: Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Македония, Молдова, Румъния, Словения, Сърбия, Турция, Унгария, Хърватска и Черна гора. В същото време Центърът поддържа тясно сътрудничество с представителите на 19 държави, между които САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Германия, Холандия и др., които имат статут на наблюдатели и поддържат дейността на Центъра. ИНТЕРПОЛ и Световната Митническа Организация имат статут на постоянни консултанти. България ръководи дейността на една от 7-те Целеви групи за противодействие на трансграничната престъпност в региона - тази за борба с наркотрафика, което безусловно се дължи на доказано високия професионализма на българските митнически и полицейски органи в тази област. |