Продължават проверките и последващият контрол от РИОСВ за установяване на умрели защитени видове след разлива на нефтопродукти в защитената местност Вая. Направени са проверки и с представители на неправителствените организации, които откриха умрели костенурки и чапла. Проби от тях са взети и са изпратени за изследване в Медицинска академия в София. Ако се установи наличие на нефтопродукти в организмите им, на "Лукойл-Нефтохим" ще бъдат наложени глоби по Закона за биологичното разнообразие.
"Има тарифа, която регламентира глобата за всеки екземпляр", коментира министърът на околната среда и водите
Ивелина Василева. По думите й, дори и да е установен пробив в продуктопровода, това няма отношение към ангажиментите на всеки оператор на съоръжение да вземе всички мерки за недопускане на подобни аварии и разливи.
"Ние смятаме, че законът в такива случаи трябва да се прилага в най-строга степен и сме го направили. Вече е наложена максималната глоба по Закона за опазване на околната среда от 100 000 лв. за замърсяването на езерото", каза още министър Василева.
Територията около разлива е една от най-богатите на птици влажни зони в България и е ключово място за хранене на гнездящите в защитената местност сиви и ръждиви чапли и особено на нощните, които тази година са над 90 двойки. В прилежащите тръстикови масиви се храни и големият воден бик, който също гнезди в защитената местност.
Съществува вероятност замърсените с бензин води да са навлезли в западните части на защитена местност Вая и да са нанесли щети на обитателите и техните местообитания.
Източник: в. "Монитор"