© Burgas24.bg | Общинските съветници от БСП и НФСБ обжалват пред областния управител Вълчо Чолаков решението за размера на годишния данък за таксиметров превоз в Бургас. Припомняме, че след бурни скандали и дискусии на последната си сесия местният парламент гласува таксиметровите шофьори да плащат по 660 лева годишно за превоз на пътници.
Размерът на данъка е най-нисък в сравнение с другите големи градове в страната - София, Варна, Пловдив и въпреки това таксиметровите шофьори изляха гнева си върху кмета Димитър Николов и опънаха плакати в знак на недоволство.
Жалбата, която е подадена до губернатора е подписана от Николай Тишев от БСП и Ангел Божидаров от НФСБ.
Burgas24.bg публикува съдържанието й без редакторска намеса:На основание чл.81 и в срока по чл. 83 от Административно-процесуалния кодекс подаваме настоящата жалба срещу Решение по т.2/Протокол 17 (27.09.2016) на Общински съвет - Бургас, като считаме, че същото е незаконосъобразно.
Мотивите ни това са следните: С цитираното Решение на свое заседание, проведено на 17.09.16г. Общински съвет - Бургас прие Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определяне размера на местните данъци и по-конкретно създаде нов Раздел VII Данък върху таксиметров превоз на пътници, нов член 67 със следното съдържание:
"Чл. 67. Годишният размер на данъка върху таксиметров превоз на пътници е 660 лв."
Видно от материалите, предоставени на общинските съветници за заседанието на Общинския съвет, публикувани и на електронната страница на ОбС-Бургас, внесена за обсъждане Докладна записка от Димитър Николов 08-00-5262 включва предложения за приемане на решения за изменение на Наредбата за определяне размера на местните данъци, които съществено се отклоняват от текста,, предложен за гласуване и впоследствие приет като решение по т.2.
В деня на заседанието в Общински съвет - Бургас е входирано под номер 08-00-5292/27.09.2016г. Допълнение към докладната записка на кмета на община Бургас. в същото се посочва, че общинската администрация предлага да се приеме размер на данъка 660 лева. Това допълнение на практика представлява предложение за промяна във внесен за разглеждане проект за изменение на Наредба и като такова следва да бъде предоставено в писмен вид, не по-късно от 7 дни преди заседанието на Общинския съвет, на което се разглежда проектът.
С така приетото решение по т.2 от заседанието на Общински съвет - Бургас считаме, че е допуснато нарушение на текстовете на чл.64, ал.2 и ал.5 от Правилника за организацията и дейността на общинския съвет и взаимодействието му с общинската администрация на Община Бургас.
С оглед на горното и с оглед на предоставените Ви от закона правомощия, моля да отмените изцяло Решение по т.2 Протокол 17(27.09.2016) на Общински съвет - Бургас като незаконосъобразно. |