© Burgas24.bg | | Снимка Архив | Онкоболните в Бургас и техните близки поискаха да има хосписи, в които да бъдат настанявани пациентите в последния стадий на болестта. Сега голяма част от близките са принудени да напуснат работа, за да полагат нужните грижи за болния."Да се изгради рехабилитационен център в Бургас или на Минералните бани, в който не само онкоболните, но най-вече те, да се възстановяват след лъче- и химиотерапия. Един хоспис, в който в последния стадий хората да получават медицински грижи, макар и срещу заплащане.
Въпреки, че проблемът с лечението на онкоболни е общодържавен, на местно ниво може да се помогне с едно социално предприятие за хората, които не могат да работят по професията си, там да изработват сувенири или нещо друго, така те ще могат да се реализират и да се чувстват необходими на обществото", изложи исканията им Красимира Пеева - председател на УС на СНЦ "Онкоболни и приятели". Самата тя и съпругът й са преминали през ужаса на коварната болест.
Само за миналата година нови 2700 болни са регистрирани в онкологичния център в Бургас. Общо пациентите с ракови заболявания в региона са близо 16 000, или колкото е населението на Приморско и Царево, взети заедно.
Информацията в Националния раков регистър показва, че броят на заболелите и починали от рак се увеличава ежегодно. През 2009 г. в пика на кризата в България има над 260 000 болни от 130-те вида ракови заболявания. Всяка година изчезва по един град - между 15-20 000 души са починалите от злокачествени тумори. Във всяко десето семейство има болен от рак сочат стряскащите данни.
В семейството на Красимира и Иван Пееви от Бургас и двамата са онкоболни. За да се оперира от рак на щитовидната жлеза, Иван е пътувал до София. Там се налага да ходи и за контролни прегледи, тъй като в стационара на онкологията в Бургас няма лекар ендокринолог.
Не само липсата на лекари е проблем. Болните трябва да чакат на дълги опашки, а пациенти на химиотерапия делят помещение с пациенти в последен стадий, разказа Красимира.
"Не е хубаво там, където аз се лекувам, където в момента ми правят химиотерапия или лъчетерапия заедно с мен да бъде и човек, който си отива. Защото аз все едно виждам последния си стадий", казва Красимира Пеева.
От сдружение "Онкоболни и приятели" предлагат да бъде изграден хоспис за тежко болните. Така и близките им няма да се налага да напускат работа, за да ги гледат.
"Да може тези хора да преживеят последните си дни на спокойствие и семейството да не се стресира, да не се безпокоят децата", допълва Красимира, която е председател на сдружението. Преодолели коварната болест, двамата със съпруга й са се посветили на мисията да помагат на други като тях.
Те смятат, че мобилни групи санитари могат да обслужват болните по домовете, подобно на социалния патронаж, а изграждането на рехабилитационен център на Минералните бани ще облекчи състоянието на раковоболните и ще намали смъртността.
Източник: в. "Монитор" |