„По отношение на състоянието - продължава активната вегетация и усиленият растеж на посевите, те са основно във фаза вретенене към изкласяване и цъфтеж. Отчитаме благоприятните топлинни условия, както и валежите, които бяха от 12 до 18 литра на кв.м. и се надяваме на това, че те ще се отразят благоприятно върху формирането на добива", обясни Станкова.
От заключението на областната експертна комисия става ясно, че 29% от площите с пшеница, или около 130 хиляди декара, са в много добро състояние, 47% са в добро, в средно състояние са 21% и в незадоволително са само 2%. Площите с пшеница са във фенофаза край на цъфтеж, наливане на зърното. Посевите са изравнени, добре гарнирани, с нормално за сезона развитие, т.е. посевите са в активна вегетация. 97% от площите с тези посеви са наторени с минерални торове, извършено е и третиране с хербециди.
Прогнозираният среден добив е от около 320 кг. на декар. За сравнение отчетеният през 2009 година по оперативна информация добив от пшеница е 286 кг. от декар. По отношение на състоянието на посевите от ечемик 30% са в много добро състояние, в средно състояние са почти 39%, в средно състояние са 24% и в незадоволително почти 6%. 95% от площите са наторени с минерални торове, на 92% е проведено третиране с хербециди.
Ечемикът е във фенофаза млечна зрелост. Прогнозираният среден добив е 310 кг. от декар. Отчетеният по оперативна информация за 2009 г. е 308 кг. от декар. „Общо взето посевите са в добро състояние, годината е благоприятна за тях. Правим изключение като задължително отбелязваме ниските стойности на температурите през зимните месеци, които оказаха много неблагоприятно влияние върху посевите, особено върху ечемика, поради това и добивите, които прогнозираме са такива", посочи Лидия Станкова.
Тя допълни още, че се наблюдава изключително завишен интерес по отношение на отглеждане на рапица. През 2009 година засетите с рапица площи са били 42 000 декара, а тази година са 85 800 декара. Станкова обясни, че маслодайната рапица е в много добро състояние и е във фенофаза образуване на плодни шушулки, като почти цялата площ е подхранена и третирана. Очакванията са за добър добив от рапица, който да отговори на завишения интерес.
Източник: Агенция "Фокус"