Общият брой на участниците е 216, а проектът ще завърши в края на септември тази година. До тогава още 173 души, заети в бранша природен газ, ще обогатят уменията си и ще повишат квалификацията си в курсове, организирани от компанията. Това стана ясно на брифинг за напредъка по проекта, организиран в учебната лаборатория на „Газтек БГ" АД в сградата на МГУ в столицата, съобщиха от дирекция „Публични комуникации" на „Овергаз".
"Ако искаме да сме готови за разрастването на пазара на природен газ през следващите години, трябва предварително да сме обучили кадрите, които ще изграждат инфраструктурата. Очаква се в близко време да има необходимост за не по-малко от 30000 специалисти по газови системи, чиято експертиза ще е от изключително значение", заяви преподавателят в МГУ и един от главните лектори в проекта Мартин Бояджиев.
Газификацията на страната е от полза за цялото общество. Без значение е кой ще я изпълнява. Затова и през нашия учебен център преминават годишно над 600 души, заети в бранша, като много от тях са служители на конкурентни компании, е мнението на Деян Попов- изпълнителен директор на „Газтек БГ" АД- , партньор на „Овергаз" в обученията.
Широката употреба на синьото гориво в битовия сектор е една от главните предпоставки България да постигне целите 20/20/20 на Европейската комисия. Газификация на домакинствата в страната (в момента 3%) до средните за Европейския съюз нива (60%) ще намали с 8 % вредните вещества в атмосферата, а увеличената употреба на природния газ в индустрията ще повиши със 7 % енергийната ефективност на икономиката у нас.