Учим ги от това как да спрем силно кръвотечение до това как да реагираме при остра криза на инфаркти и инсулти, пояснява Александър Манушев. Експертите, осигурени от фондация "ОФФ Медия", имат дългогодишен опит с подобни дейности.
"Цялата идея на първата помощ е да бъде представена на хората така, че да бъде лесно разбираема и техниките лесно да се усвояват от всеки - независимо от неговата възраст, от неговото образование. Дори едно 12 - годишно дете лесно може да усвои всички техники, както един възрастен човек. Самите обучения преминават практически. Стараем се теорията да е сведена до минимум. Симулираме реални инциденти, учим ги как да правят превръзки, например, за да действат адекватно и бързо, ако им се наложи", споделя Александър Манушев.
14-годишният Веселин е един от обучаващите се. Той вече се справя по-уверено и сръчно с превръзките, след обучението, като прилага опита върху братовчед си, който е получил травма на ръката си. Веско е един от най-малките, преминали обучението, в което се включиха хора от всички възрасти.
Едно от важните неща при подобни инциденти, като порязване, например, е как да се спре кръвотечението, как и с какво да се промие раната и да се превърже, ако е по-малка. Това бе и един от практическите уроци на експертите, осигурени от фондация "ОФФ Медия". Те показаха и основните симптоми, по които да се разпознаят тежки случаи като инфаркти и инсулти, какво да се направи в първите минути, докато пристигне линейката.
Предстои да се проведат такива обучения и в Средец и Малко Търново и така да бъдат обхванати над 100 души. Това е първата част от проекта, който се финансира от Българо - швейцарската програма за сътрудничество. Във втората част, в началото на есента, са предвидени и състезания по първа помощ, в които да се включат и родители и деца и да покажат какво са научили на практика.
Целият проект на Община Бургас е на обща стойност 2 613 544 лв. Също част от проекта е изграждането на сграда за предучилищно и начално училищно образование в кв. "Победа", ремонт на детската градина в с. Звездец, изграждане на Център за развитие на общността в Средец и др. "Интегрираният проект за социално включване на роми и други уязвими групи" е по Програмата за подкрепа на соц
За Програмата:
Програмата Подкрепа за социално включване на ромите и други уязвими групи (2013-2019) е насочена към ромски деца в ранна възраст (0-10 години) в големите градове, като целта е те да се социализират и интегрират, както и да се увеличат шансовете им да получат образование, за да могат по-късно да си намерят работа. Специално внимание се отделя на младите ромски жени и семейства, за да имат по-лесен достъп до медицинско обслужване и да са по-добре информирани за здравната профилактика и контрола на раждаемостта, както и грижите за малки деца. Тези основни дейности са съпътствани от ремонтно- строителни дейности на детски градини, начални училища и медицински центрове.
От българска страна, основен партньор е Министерството на труда и социалната политика, в сътрудничество с министерствата на здравеопазването и на образованието.
Програмата е финансирана от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Общата й стойност е 8 088 500 швейцарски франка, като швейцарският принос е 6 920 000.