Общински съветници от Бургас се обявиха против перките в морето
Общински съветници от Бургас се обявиха против законопроекта, предвиждащ изграждане на ветрогенератори в Черно море. Декларации с несъгласието си са подготвили то ГЕРБ и Възраждане.
Според ГЕРБ биха последвали неоценени рискове за околната среда и биологичното разнообразие, а това неминуемо ще засегне сектори като Туризъм и Рибарство.
"Законопроектът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства е внесен без да бъдат направени предварителни оценки и анализи на потенциални въздействия върху сектори, като рибарство, корабоплаване, туризъм, както и върху околната среда, биологичното разнообразие и морските екосистеми (морските птици, морските бозайници и др.)“, коментира Димитър Сотиров, който е експерт по екология и околна среда.
По думите му територията в обхвата на изключително икономическата зона на България в Черно море не е обследвана, за да се определи предварително какви са рисковете за НАТУРА 2000, за недвижимите и културните ценности, за навигационните маршрути (корабоплаването), за военните зони, риболовът, туризмът, околна среда и биологичното разнообразието. Той подчертава, че потенциалните въздействия върху околната среда на бъдещите офшорни вятърни проекти, заедно с последиците за сектори, като рибарство, туризъм и корабоплаване, би трябвало да бъдат оценени по време на процесите на стратегическо планиране, но такива оценки липсват в действащите стратегически документи.
Сотиров подчертава, че страната ни има наличен неусвоен потенциал на сушата за изграждане на над 40GW вятърни мощности, като до голяма степен е налични необходимата електропреносната инфраструктура, както и редица други предимства.
"Поради липсата на стратегическо планиране и информираност изразявам безпокойство и несъгласие с така приетия на първо четене Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства (ЗЕВИМП)“, казва още общинският съветник.“Пряко засегнат ще бъде сектор Рибарство, в който са заети около 6 до 8 хиляди души. 2 000 са официално регистрираните кораби за стопански риболов, 60 са рибопреработвателни предприятия и 24 са мидените ферми в България. Засегнати са десетки, дори стотици хиляди, в т.ч. семействата на рибарите, рибарските общности, заведения, търговски обекти и консуматори", каза на пресконференция Цончо Ганев от Възраждане. Той добави, че се предвижда да се построят инсталации, които да дават над 3 гигавата електроенергия, което ще бъде дотирано от всички български граждани и цената му ще е над 6 пъти по-висока от произвежданата до момента, а законът ще попречи и на българския туризъм, категоричен бе Цончо Ганев.
От Възраждане призоваха колегите си от всички партии да подкрепят декларацията им, защото законопроектът ще застраши рибарите и летния туризъм.