Става въпрос за проект, одобрен през 1984 година от специализирана държавна комисия по приложна графика към Съюза на българските художници. Негови автори са Любомир Прахов - скулптор, и Петър Байков - график Като основа в герба отново е използван испански щит, но се е появила задължителната за онези времена петолъчка. В основата на композицията стои изображението на фар, а слоганът "ТРУД И КУЛТУРА" показва, че Бургас не от вчера има славата на вдъхновяващ град и дом на изкуствата.
Припомняме, че Община Бургас стартира инициатива за популяризиране на любопитни факти от миналото на града. Много интересни неща ще откриете, например, между страниците на безплатния ретро вестник, който ще излезе на Никулден, 6 декември.
Съвременният официален знак на Община Бургас, вече наложен и разпознаваем, е одобрен през 1994 година при управлението на кмета Продан Проданов. Негови автори са известните творци проф. Кирил Гогов - съавтор на герба на Република България, дизайнер на много от банкнотите, които използваме; и проф. Георги Чапкънов - също съавтор на герба на Република България и автор на статуята на Света София в столицата.
Днешният герб на Бургас представлява испански щит, в който е изобразен златен лъв с извита рибя опашка, държащ сребърна кула и увенчан със златна корона. Той символизира националната принадлежност на бургазлии, а също така сила и храброст. Долната му половина на риба представя географското положение на Бургас като крайбрежен град. Кулата визира семантично едно от предположенията за възникване на названието на града, а златната корона допълва значението на Бургас като морска порта на Европа.
"Инициативата е в знак на уважение към нашите предшественици. В работата ми често се случва да науча безкрайно любопитни, но позабравени истории от Стария Бургас, които си заслужава да помним", каза преди дни настоящият кмет Димитър Николов.