Само 20 дни след това обаче 19 общински съветници предложиха да получават твърда сума. Под желанието правилникът да бъде променен така, че народните избраници да получават 350 лв. се бяха подписали: Дина Димитрова ("Ваклин Стойновски за Бургас"), Красимир Николов ("Българска социалдемокрация"), Бойчо Георгиев, Руслан Карагьозов (ГЕРБ), Селим Иса, Мехмед Катърджиоглу (ДПС), Георги Минков, Петър Иванов (БСДП), Чанко Мирчев, Юлия Йоргова, Петър Пачев (БСП), Деян Стойков ("Атака"), Антон Берданков, Роза Желева (ГЕРБ), Здравко Сталев, Иво Лазаров, Мария Петрова, Петър Таракчиев ("Независими").
По време на дебатите в залата съветниците обсъждаха как ще се преценя коя причина за отсъствие да се смята за уважителна. Чуха се коментари неявяването да се извинява с болнични листи или с печати в задгранични паспорти при пътуване в чужбина.
Нов бурен дебат предизвикаха заплатите в местния парламент в Айтос, който трябваше да прегласува взетото на миналата сесия решение съветниците да получават по около 180 лева месечно. Тогава кметът Евгени Врабчев се ядоса, тъй като пресметна, че това възнаграждение е много по-високо от надника на един общински служител. Същевременно пък решението на общинарите беше върнато и от областния управител Константин Гребенаров, тъй като то не е било взето с нужния брой гласове - 15. Така в събота бяха подложени на гласуване две нови цифри. Едното беше възнаграждението да бъде от 15 % спрямо средната работна заплата в адимнистрацията, а другото да си остане както досега - в размер на 30 лева. И двете предложения обаче не бяха приети. След двете безрезултатни гласувания на сесия в събота общинарите остават без решение на проблема и ако той не бъде гледан отново, на 1 януари парите им ще секнат.
Източник: factor-bs.com