Община Бургас в партньорство с Министерството на културата и Съюза на българските художници възстановява Симпозиума по скулптура след над 20 години. Това каза заместник кметът на Община Бургас с ресор образование и култура
Йорданка Ананиева.
„Община Бургас отдавна имаше идея да върви към възстановяване на Симпозиумът по скулптура и решихме да направим първа стъпка. За тази цел проведохме среща с Министерството на културата и поискахме от тях съдействие и подкрепа за да реализираме тази идея. Получихме подкрепата на министър Вежди Рашидов и съвместно с министерството на културата решихме да организираме този пленер", каза още Ананиева.
„Тъй като в него ще участват и нашите творци, решихме освен официалните институции, да поканим за наши партньори и Съюза на българските художници", допълни тя. В Симпозиумът ще се включат осем творци - 2 бургаски, 2 чуждестранни и 4 скулптури от страната. Самият пленер ще се състои в парк „Езеро", а материалът ще бъде камък, мрамори и варовик. От 15 до 22 юни в градската художествена галерия ще започнат да пристигат макетите на скулптурите. Жури, в което ще се включат основните организатори на форума ще реши, които ще бъдат осемтимата творци. Те ще работят в периода от 15 септември до 1 октомври.
Община Бургас ще осигури финансиране в размер на 30 хиляди лева, като от Министерството ще участват освен с лобиране и с финансови средства. 1974 година до 1988 година Бургас беше център на модерната скулптура, разказа Пенка Седларска, директор на бургаската художествена галерия „Петко Задгорски". Спомен от Симпозиума са 150 скулптури, разположени в Марската градина.
Първият награден е Богомил Живков с неговата творба Майчинство, който представлява две вплетени фигури в близост до Летния театър. Сред отличените скулптури през годините е „Неутронна заплаха" на министър Вежди Рашидов. „Бургас има най-красивата градина в България, а богатството и се увеличава със скулптурните творби", посочи Седларска.
Източник: Агенция "Фокус"