© Burgas24.bg | | Община Бургас прие своя антикризисна програма още в края на 2008 г., но е отворена към всяко едно добро предложение за оптимизиране на своята дейност. Вчера от БСП скочиха срещу Общината, заради липса на антикризисен план. Програмата търпи актуализации, заради постоянно променящата се икономическа конюнктура и хаотичните действия по върховете на държавното управление. Във връзка с намаляване на негативните последици от финансовата криза Община Бургас ще предприеме мерки в следните насоки:
1. Завишен финансов контрол при разходване на финансови средства.
2. Въвеждане на Система за финансово управление и контрол на дейностите.
3. Ограничаване на всички текущи разходи по издръжката на дейностите: * Материали * Външни услуги * Извършване само на най-необходимите аварийни ремонти на сградния фонд * Строг контрол при разходване на вода, ел. енергия и топлоенергия в административните сгради, който да се извършва от директорите на дирекции * Разходи за командировки * Други разходи, в това число културни програми и културен календар; представителни разходи и др. * Провеждане на обществени поръчки за избор на мобилен оператор и доставчик на материали при най-изгодни оферти
4. Изготвяне на Бюджет'2009 при запазване на всички функции и разходи по дейности от Бюджет'2008, намалени с 10 %.
5. Преразглеждане определените размери на местните данъци и такси и цени на услуги за тяхното оптимизиране. Запазване размера на Данък сгради - 1.6 %.
6. Консервативен принцип на формиране на Бюджет'2009 и намаление на финансовата рамка на всички второстепенни разпоредители с 10 % със засилени мерки, гарантиращи социалната сфера.
7. Приемане на рестриктивен бюджет с акцент на инвестиционната програма.
8. Прозрачност и засилен контрол при разходването на средствата от Общинския бюджет.
9. Изготвяне на антикризисни програми от Общинските дружества, съобразно конкретната им дейност и предоставяните услуги.
10. Засилено участие и кандидатстване по оперативни програми и проекти с външно финансиране.
11. Анализ и предлагане на приоритети за покриване на рисковите дейности в социалната сфера и реалния стопански сектор.
|