Финансирането на общините е предвидено по Национална програма за подобряване жилищните условия на ромите в Република България за периода 2005-2015 г. Общата максимална стойност на Програмата е индикативна и към момента на нейното създаване е определена на 1,26 млрд. лв. за срок от 10 години.
Чрез Националната програма общините могат да кандидатстват за урегулиране на територии на съществуващи квартали с преобладаващо ромско население и урегулиране на нови територии - общинска собственост, за социални жилища. В Плана за действие 2007 - 2008 за изпълнение на тези мерки е предвидено изработването на подробни устройствени планове /ПУП/.
За тази година предвидените средства по Програмата са около 20 млн. лева, като всяка община може да кандидатства за изготвянето на подробен устройствен план /ПУП/ за сума в размер до 200 000 лв.
Изискванията, които са предпоставка за общините да кандидатстват по тази програма са непосилни и не отговарят на действителността в повечето населени места, беше констатирано на заседанието на Областния съвет по етнически и демографски въпроси. Първото условие е в района преобладаващата част от ромското население да живее в компактни маси и населението от ромски произход да е над 10%. Второто условие е съответният общински съвет да е приел решение за възлагане на ПУП за определената територия. И третото условие е, че за територията трябва да има кадастрална карта.
Във връзка с горните изисквания областният управител Любомир Пантелеев изпрати писмо с предложенията за нормативни промени, като целта е облекчаване работата на общините за кандидатстване по тази програма. В становището се настоява да отпадне въведеното условие за кандидатстване, изискващо в конкретното населено място, населението от ромски произход да е над 10% от общото население и да отпадне изискването за наличие на компактни маси от ромско население. Предложението е да се въведат обективни критерии, установяващи наличието на изискуемата компактност, като предпоставка за финансиране на проекта за ПУП.
Необходимо е също така да се предвиди възможност за финансиране на вече разработени и одобрени проекти за ПУП за посочените територии.
Областният управител предлага при изключване на територии от поземления и/или горски фонд с цел включването им в урбанизирани територии на базата на одобрени проекти за ПУП за изграждане на социални жилища, общините да бъдат освободени от такси за смяна на предназначението на имотите, дължими по реда на Закона за опазването на земеделските земи и Закона за горите.
Надявам се предложенията, които правя, да бъдат обсъдени от Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографски въпроси и съответно да бъдат предприети адекватни мерки за иницииране на нормативни промени, както и промени в условията и реда за кандидатстване на общините за финансиране на проекти за ПУП за социални жилища, коментира Любомир Пантелеев.