Нагласите на бургазлии за кметския вот не са претърпели промяна през последния месец. Води Николов, следван от
Ваклин Стойновски,
Валери Симеонов, Димо Грудев и
Павел Маринов. Основните кандидатури за кметове бяха известни и вече няколко пъти са изследвани. Данните се изменят минимално и то в рамките на статистическата грешка. За пръв път се изследват нагласите на бургазлии да гласуват за листи от общински съветници на партиите, след като окончателно се регистрираха всички политически субекти.
През 2007 в Общински съвет - Бургас влязоха 11 формации при над 50 субекта участвали в изборите. Сега се състезават 36, а социолозите прогнозират 16 да успеят да прескочат така наречената "общинска избирателна квота".
Детайлно социологическо проучване проведено в периода от 27.09.2011 г. до 03.10.2011 г. с 2'529 анкетни карти сред бургазлии показва основните политически нагласи на бургазлии седмици преди вота. Проучването е изработено по искане на предизборния щаб на политическа партия "Бургас" от софийска агенция и обхваща територията на цялата община без ромските секции. Ромският вот е заложен изкуствено в две допълнителни формации, за да се симулира ефекта с появяването на 3-ма съветника от БСДП на предните избори.
Избирателната активност се очаква да е незначително по-ниска от 2007 г. 47.61% за избор на кмет и 47.01% за Общински съвет.
При различна избирателна активност ще се промени ситуацията и при двата вида избор. При по-висока избирателна активност при избора за общински съветници могат да отпаднат част от формациите. В такъв случай някоя от останалите партии може да повиши резултата си с до 1 съветник. При по-висока избирателна активност при избора за кмет няма да има промяна, но при по-ниска може да няма балотаж.
7.30% д
екларират, че при промяна в политическата ситуация до изборите биха променили своя вот за съветници. 5.60% декларират такава готовност в избора за кмет.
10.20% от заявилите нежелание да гласуват са готови да отидат до урните при настъпване на:
1. Извънредно политическо събитие - 2.50%;
2. Промяна в икономическата ситуация в страната - 3.04% и при
3. Промяна в икономическото положение в тяхното домакинство - 4.66%.
Социолозите описват като статистически куриоз изборите през 2007 г. в Бургас, когато 21'569 гласа "изгоряха" при избора за съветници. Сега прогнозират, че този брой ще е наполовина по-малък и повече партии ще присъстват със свои представители в съвета. Специалистите не се ангажират с позиция относно отражението на ромския вот, манипулация на вота или изменение на резултата вследствие на недействителните гласове, които на предишните избори бяха над 8%.