© | 64-годишна учителка хвърли очилата след новаторска операция, извършена в Очното отделение на МБАЛ Бургас. Тя върна младежкото си зрение благодарение на нов тип изкуствена леща, която се имплантира в Бургас за първи път. Освен това се спаси и от катаракта (старческо перде). Операцията е по метода "2 в 1" - с една намеса се решават няколко очни проблема.В България досега са извършени само десетина подобни операции, защото технологията е съвсем нова - представена за първи път на 33-ти конгрес на Европейската асоциация по катарактална и рефрактивна хирургия през септември т.г. В същината й стои нов тип изкуствена леща - вътреочен имплант, способен да осигури естествено зрение на близко, средно и далечно разстояние. Той е създаден, за да замени естествената човешка леща при операция на катаракта (старческо перде). Но е използван и за решаване на рефрактивни проблеми - напр. късогледство или далекогледство. Интересното при този подход е, че имплантирана при млади хора, изкуствената леща предпазва от появата на перде.
Операцията е направена от д-р Румен Мутавчиев - началник на Очно отделение в МБАЛ Бургас. Той е един от малкото офталмолози в града, който се стреми да прилага в работата си последните достижения на медицинската наука. "Преди операцията пациентката носеше два вида очила - за близо и далеч. Пердето бе съвсем в начален стадий. Водещото бе желанието й повече да не носи очила, защото й създават дискомфорт", обясни д-р Мутавчиев.
Манипулацията спада към т.нар. еднодневна хирургия. Тя е безкръвна, безболезнена, извършва се за 20 минути, с местна капкова упойка. Пациентът вижда добре веднага, почти няма възстановителен период и още същия ден може да се заеме с обичайните си дейности.
В Очното отделение на МБАЛ Бургас годишно се извършват над 300 операции на катаракта. Това е най-често извършваната операция в света не само в областта на офталмологията, а в хирургията като цяло. В последните 20 години подходът към този тип операция претърпя гигантско научно развитие. Сега тя е строго индивидуализирана - хирургът задължително разпитва пациента какъв е начинът му на живот и какво зрение желае да получи. Това се прави заради различните видове лещи - едни осигуряват добро зрение надалеч, а за близо трябват очила, други са двуфокусни - гарантират добро зрение наблизо и надалеч. Последното поколение леща е трифокусната - осигурява добро зрение на всички разстояния. Именно този тип леща е използван при 64-годишната учителка. |