Нова арт инсталация в Морската градина на Бургас
На 20 юли, от 19 часа до Пантеона в Морската градина на Бургас ще бъде поставена арт-инсталацията "Прегърната природа“. Тази цветна арт-инсталация ще "прегърне“ 20-тина дървета в морския град в плетки от стари дрехи. С това нейните създадатели искат да предизвикат размисъл и действие относно сериозния екологичен и социален проблем "бърза мода“, да напомят за важната роля на дърветата в градовете ни и да създадат уютна обстановка.
На инфотабели до арт-инсталацията, на Facebook и Instagram страниците й ( https://www.facebook.com/hugged.nature https://www.instagram.com/hugged.nature) ще има информация за тези засегнати въпроси и съвети как гражданите да вземат нещата в свои ръце.
Какво всъщност е "бърза мода“? Евтините дрехи, които големите марки продават. Постоянно се свръхпроизвеждат нови и нови. За да се види това в преспектива, можем да направим сравнението, че преди е имало 2 модни сезона – пролет-лято и есен-зима, а сега има 52 – всяка седмица. За да се случи това, качеството, съобразяването с правата на работниците и грижата за природата рязко спадат. И се оказваме в една ситуация когато цената е по-различна от онази, представена ни на етикета.
Защо? Защото модната индустрия е вторият най-голям замърсител на Земята. Защото 98% от хората, работещи в нея, не получават дори минимална работна заплата, въпреки че подлагат здравето си, дори понякога живота си на сериозни рискове. Защото тя замърсява и харчи водата ни (за направата на 1 памучна тениска са нужни 2 700 литра вода - колкото е нужно на един човек да изпие за 3 години. А същевременно 750 000 000 души нямат достъп до питейна вода). Защото е отговорна за повече парникови емисии отколкото общо всички самолетни полети. Защото в дрехите ни има опасни химикали. Защото всяка секунда един камион с дрехи бива изхвърлен на бунищата.
Модата е една от най-контролираните от мнението на потребителя индустрии. Когато хората се променят, и индустрията се променя. Наистина силата е в хората, защото парите им са вот. Избираме какво да подкрепяме с това какво и колко купуваме. Ако се купуват по-малко и по-качествени дрехи – такива, които действително човек харесва, би носил за дълго време и са произведени етично и с грижа за природата - могат да се променят много неща.
Устойчивостта е по-важна от всякога. Започнали сме да се измъкваме от капана на пластмасовите торбички, следваща стъпка може да е "бързата мода“. Трябва да бъде осъзнато, че дрехите не са за еднократна употреба и не изчезват когато бъдат хвърлени.
Възпитанието на обич към дърветата също е много важно сега, защото в последните години се забелязва прекомерното им изсичане и в градовете, и в горите. А здравите дървета държат градовете ни здрави. Всеки знае, че произвеждат кислород, но те правят още много – пречистват въздуха от фини прахови частици и звуково замърсяване, предпазват градовете от "топлинни острови“ (явлението градовете да са много по-горещи от селските райони, което се получава понеже градските повърхности - бетон, асфалт, желязо, цимент и т.н. задържат топлината без да могат да я отразят.) Дърветата са много важни, защото, чрез процеса на транспирацията, действат като естествени климатици, дърветата дори са животоважни за човешкото психично здраве.
Създател на арт-инсталацията "Прегърната природа", на която жителите и гостите на Бургас ще могат да се радват до Пантеона в Морската градина от 20 юли до средата на август, е младият творец Божана Славкова. Вдъхновена от световното стрийтарт движение yarn bombing, на нея й хрумва да прегърне дървета още покрай протестите за Пирин през 2018 година и застрашените от изсичане дървета в българската планина. "Прегърната природа“ придобива същинския си облик покрай съвместната работа на Божана с арх. Яна Янкова, по преме на програмата за обучение на ученици Able mentor. Оттогава инициативата бива прегърната от доброволци, дарители, бургаски читалища и Община Бургас.