С ултрамодерната апаратура е оборудвана ангиозалата в Университетска болница "Дева Мария". Апаратът представлява FFR система (Fractional Flow Reserve), служеща за функционална оценка на коронарни стенози. Новото при него е, че това не се извършва с водач, както е при всички останали апарати, а с микрокатетър.
"Когато се използва водач, той не може да мине през всички стенози и често се случва това да попречи да бъде направена оценката за тяхната тежест. При новия апарат няма подобни ограничения - катетърът може да се пласира върху различни водачи, с които да се преодолеят всякакви стеснения и за секунди показва има ли нужда от слагане на стент", разясняват от фирмата вносител.
Новата методика позволява по-точна и бърза оценка на стенозите на коронарните артерии при по-висок процент успеваемост и с по-малък риск за пациента.
"Апаратът е изключително полезен, защото можем да оценим дали стеснението на артерията трябва да бъде лекувано или не. С другите методики това не може да се определи с точност - може да се пропусне стеноза, която не изглежда толкова тежка, а в същото време тя да създава проблеми в кръвоснабдяването на сърцето. И в обратния случай - да се постави стент на артерия, на която не се налага. С новия апарат преценката е изключително точна", обяснява инвазивният кардиолог д-р Пламен Пенчев.
Апаратът е въведен в САЩ през 2014 г, а в Европа - година по-късно. У нас с апаратурата разполагат водещи университетски болници. "Дева Мария" е оборудвана с първият FFR апарат с микрокатетърна технология в Бургаска област.
Айше е на 67 години, с диагноза стабилна исхемична болест на сърцето. Преди месец е проведена ангиопластика на лявата сърдечна артерия на жената в условията на остър коронарен синдром. Тогава са установени съпътстващи стеснения на дясната сърдечна артерия. Пациентката постъпва за допълнителна функционална оценка на стенозите с новия FFR апарат, за да се прецени необходимо ли е извършването на нова ангиопластика.
"В случая с тази пациентка, апаратът показа, че при една стеноза, която изглежда тежка, не се налага поставянето на стент", уточнява д-р Пенчев.
Пациенти с междинни по тежест стенози - между 40 и 70 %, са най-трудни за преценка визуално.
"Ако методиката покаже, че има значимо нарушаване в кръвотока в съответната част на съдовата система, значи те имат нужда от интервенция, т.е. от стентиране. Ако кръвотокът е запазен, тогава не е необходимо да се прави", допълва д-р Пламен Пенчев.
По този начин се избягват излишни стентирания и могат да се лекуват адекватно пациенти, за които без апарата би се преценило, че нямат нужда от поставяне на стент.
Изследването е напълно безплатно за пациентите, тъй като се поема от Здравната каса.