Николай Иванов: Червеният флаг на плажа е като червения светофар на пътя

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:52 / 31.08.2011
943
През последните дни морето е много бурно. Поради силния вятър вълните са толкова големи, че хора, които не са добри плувци и то не плувци в басейни, а плувци в море, не биха могли да се справят. По-голяма част от инцидентите през последните дни по Южното Черноморие са на неохраняеми плажове. Това заяви Николай Иванов, председател на Асоциация "Водно спасяване". Той допълни, че неподчинението на гражданите и туристите на инструкциите на спасителите и неспазването на указанията за ползване на плажовете са обезпокояващи.

"По Южното Черноморие в почивните дни са съставени над 10 акта за неспазване инструкциите на водните спасители. Община Бургас е първата община, която въведе санкция и е единствената община, която има Комисия по водно спасяване. След написването на актовете обаче, които са на стойност от 100 до 1 000 лева, плажуващите отново влизат във водата. Отношението към правилата за ползване на плажовете трябва да се промени. Наредбата за водно спасяване трябва да се спазва и това трябва да стане във всички морски общини едновременно", категоричен бе Иванов.

Според него при червен флаг спасителите не трябва да допускат плажуващите да влизат във водата. Така, както на червен светофар колите и пешеходците не преминават на кръстовища, защото това би довело до катастрофи.

Николай Иванов каза още, че трябва да се обърне внимание и на обучението на водните спасители. В България водните спасители имат много добра плувна подготовка, но е необходимо да бъдат обучени в оказване на първа помощ, за да могат да оказват такава веднага след изваждането на давещите се на сушата. Повечето спасители не знаят какво да правят, коментира председателят на Асоциация "Водно спасяване".

По думите му нормативната уредба за водно спасяване е много остаряла, тя е от 1996 година. Необходими са промени по отношение оборудването на спасителните постове. На плажове като Бургас север, Слънчев бряг, Приморско, Обзор, които са големи ивици трябва да има леководолаз, който да е част от екипа на водното спасяване, за да не се чака 30-40 минути водолаз от екипите на "Пожарна безопасност и защита на населението", както се е случвало в последните дни, посочи още Николай Иванов.

Той допълни, че Асоциацията по водно спасяване още през 2008 година е внесла в Министерството на регионалното развитие и благоустройството предложения за 21 промени в наредбата за водно спасяване, но към момента няма отговор и развитие.

Източник: Радио "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Откриха мигранти, натъпкани в тайници на турски автобус край Круш...
Ето как да се освободите от старите автомобилни гуми без да наруш...
Откриха учебен център в УМБАЛ Бургас
Отлични новини за туризма в Бургаско
Трима шофьори разбраха, че бургаските полицаи са безпощадни
ВиК Бургас: Тук няма да има вода днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).