"Нашите деца, зависими от наркотиците, бягат навън. Родителите им ги пращат в разни комуни. Но кой приема проблемните деца на друга нация, освен ако няма полза от това? Те са бели роби. Работят 5 години, безплатно в т. нар. терапевтични програми, където се използва техния труд и нищо друго". Това е мнението на д-р Ивайло Димитров, който повече от 12 години работи с наркозависими младежи. Той е директор на Дирекция "Здравеопазване, спорт и превенции" към Община Бургас. Директор е и на Балканската мрежа към организация ЕКАД / Европейски градове срещу наркотиците/. Експерт е към UNFPA / Фонд за народонаселение на ООН/.
Според него при 90 % от случаите, след престой в такива комуни, те се връщат към наркотичните вещества. Загубили са време, не са придобили нови умения, не са научили нищо ново и на втория, третия месец отново посягат към дрогата.
Добрите практики са от Германия, а не от Испания и Италия, категоричен е специалистът. Те са краткосрочни, за около година. Правят се работилници, автосервизи, ресторанти, в които работят наркозависими. Те живеят в общежития, но не напускат градската среда. Държавата им плаща минимална работна заплата, а това което спечелят допълнително остава за тях. Така те получават квалификация и са научават на умения, които след това ще им помогнат в живота. На Централната гара в Бон например, от години съществува такъв ресторант, който е много посещаван.
Според Димитров трябва да бъде сменена структурата на цялата система свързана с борбата с наркотиците, за да престане целият ад на десетки хиляди семейства в България. Има тромава система, която се нуждае от промяна.
Работещите в Превантивните центрове, които бяха създадени към 28 - те области се справят добре, но те са финансово немотивирани и в тази система има голямо текучество. В Бургас нещата не стоят така, защото със създаването на Дирекция "Здравеопазване и превенции" хората станаха общински служители и така са мотивирани да останат, коментира специалистът.
Д-р Димитров поддържа идеята си за създаване на Национална агенция за борба с наркотиците. Тя ще търси всякакви превантивни програми и международни проекти. Ще спонсорира Националната клиника за лечение на наркомани в Суходол. Ще подпомогне създаването на регионални центрове. Национална агенция ще е мрежата, която ще функционира по места и ще ангажира местната власт, да финансира програми за борба с наркотичната зависимост.
Източник: Дарик |