В страната българинът дава 39,2 % от средствата си за храна, докато в чужбина процентът е 33,8, твърдят от националната статистика.
Когато българите излязат по света, не си мислете, че огромният процент хукват по музеи и галерии. Клиентите обичат да си угаждат - хапват, пийват, посещават различни спортни събития, молове. Това, общо взето, е средностатистическата почивка на нашенеца, каза за вестник "Черно море" Таня Иванова, която работи в туроператорска фирма.
Според нея фактът, че някой турист е богат, не означава, че веднага ще посети музей или галерия. Много наши клиенти водят съпруги и приятелки по магазини в Париж, по "Шанз- е- Лизе", не си мислете, че стоят три дни в Лувъра, каза Иванова. Тя добави, че има клиенти, които вече за 7-и -8-и път отиват в Париж, но нито веднъж не са влезли в музей.
Припомняме, че подобен "проблем" има и с чуждите туристи, които идват в България. Нееднократно пред вестник "Черно море" експерти са заявявали становището си, че е нужно да привличаме повече туристи, които да ни посещават заради историята и културата ни, а не просто да идват на алкохолни турове. Според туроператори и при чужденците, посещаващи България, храненето заема най-голям дял сред разходите.
Източник: в. "Черно море"