Намалява броя на фирмите, които наемат на работа незрящи хора, коментира д-р Методи Иванов от очната клиника в к-с "Славейков". Според него незрящите хора са слабо интегрирани в обществото ни. По думите му основните им проблеми са елементарни - неравни тротоари и дупки по улиците. "Понякога се учудваме като чуем сигнал на светофарна уредба, а той е много необходим, за да може незрящия човек да се ориентира кога да пресече", каза д-р Иванов.
Той подчерта, че много са се повишили изискванията за предаване на степен за инвалидност от страна на ТЕЛК - изисква се все по-голяма и по-голяма степен на слепота. В тази връзка специалистът конкретизира, че има различни видове слепота. Първата е абсолютната, когато има липса на свeтлоусещане, има практическа слепота, когато човек има 3% зрение и различава само светлина, това на практика дава 1 група инвалидност. Втора група инвалидност се дава на слабо зрящи хора с между 4 и 8% и за между 9 и 60% или едноочна слепота се дава трета степен инвалидност. "Но независимо от тези ниски стойности хора с по-добро зрение също не могат да извършват определени дейности - например педагогическа слепота е до 20%, трудовата е от 4 до 20%, а професионалната слепота е между 50 и 70%. Отделно има едноочна и двуочна слепота", каза още специалистът.
Днес отбелязваме световния ден на белия бастун и в тази връзка д-р Иванов посочи, че много важни са профилактичните прегледи. Той посочи, че е много важна връзката между очните лекари, общопрактикуващите лекари, ендокринолози и невролози, особено за по-млади хора, които имат някакви заболявания като артериална хипертония и диабет. След 40-годишна възраст трябва редовно да се измерва очното налягане и да се прави оглед на очното дъно. Но има и заболявания, които могат да доведат до слепота.
"На първо място е катарактата, което за наша радост е лечимо заболяване. Човек получава перде в определен етап от живота си, но то бива оперирано и човек отново вижда. Но има и други заболявания при, които не може да се възвърне зрението", посочи д-р Иванов. Тези именно заболявания са най-вече глаукомата, диабетна ретинопатия, семилна дегенерация на макулата и едно също значимо, по думите му, социално заболяване - ретинопатия на недоносено бебе. Според д-р Иванов още когато детето е в кувиоз трябва да бъде прегледано от специалист, за да се види дали има изменения на очните дъна и в ранна детска възраст да бъде лекувано.
Източник: Агенция "Фокус"