Нагласи: До 2-3 години парите в брой ще изчезнат, всички разплащания ще са дигитални
Близо една трета от българите отказват да пазаруват в обект, в който може да се плати единствено с кеш. Това показва проучване, проведено от норвежка платформа за мобилни разплащания.
Изследването показва още, че над 75% от българите предпочитат да не използват банкноти, тъй като считат безкешовото плащане за по-бързо и по-удобно. Според преобладаващата част от тях търсенето на банкомат е равносилно на загуба на време, особено след като на все повече места в България плащания могат да се приемат не само с карта, но и директно от смартфона.
По последни данни на БНБ броят на ПОС-терминалите за плащане с карта у нас вече е над 108 000. Броят на активните смартфони в България е над 4 млн., буквално всеки втори има такова устройство, което използва ежедневно, включително и за парични преводи.
Над една трета от анкетираните отбелязват, че когато използват телефона си като метод за разплащане, това им спестява натоварването да носят портфейл в себе си. Според 16% от респондентите плащането със смартфон предпазва от злоупотреба с картата им.
Като най-сигурни методи за разплащане, анкетираните единодушно посочват мобилния портфейл и картите - общо над 72%. Запитани в какви ситуации предпочитат мобилните разплащания, почти 44% от анкетираните отговарят, че винаги залагат на този метод, независимо в каква ситуация попадат, 35% използват мобилни разплащания, когато пазаруват онлайн и 21% - когато имат нужда да разменят пари с близки и познати.
Най-голям интерес будят отговорите на въпрос в анкетата относно бъдещето на парите. Повече от половината - 53% от респондентите си представят, че до 2-3 години парите в брой ще излязат от употреба и всички разплащания ще са дигитални, а 41% пък са на мнение, че нищо няма да се промени. Значително малък процент от хората вярват, че националните валути ще отпаднат и криптовалутата ще вземе превес.