Над 60 т излезли от употреба електроуреди предадоха бургазлии за рециклиране
За първите четири месеца на тази година бургазлии са предали за рециклиране 25 тона електрическо и електронно оборудване от населението и около 40 тона от административни сгради, корпоративни клиенти и фирми, съобщи Филип Алексиев изпълнителен директор на дружеството сключило договор с община Бургас. Фирмата работи от няколко месеца с община Бургас и за това време са събрани също около 500 кг портативни батерии.
"Работим с община Бургас много добре, а на територията на общината имаме разположени около 700 точки т.е. контейнери за събиране на портативни батерии и около 40 контейнери за събиране на електрическо и електронно оборудване", каза Алексиев. Той обясни, че тези специални контейнери, които са с различен размер се разполагат предимно в административни сгради, търговски вериги и учебни заведения. На всяко 25 число на месеца мобилни групи дори ходят по домовете на гражданите, които предварително са подали заявка за посещение по електронната поща, или на предварително обявения от общината мобилен телефон. Резултатите показват, че бургазлии са много активни.
"Изнасяме непотребно за гражданите електрическо и електронно оборудване - печки, перални, телевизори, и други домашни електрически уреди. Това е и въпрос на съзнанието на хората, че тези видове отпадъци не бива да се хвърлят в контейнерите, да се изоставят на улицата, или да стоят по мазета и тавани. Част от тези уреди съдържат опасни за здравето и за околната среда компоненти, и те следва да бъдат събрани разделно и рециклирани по съответния екологосъобразен начин.
Филип Алексиев съобщи, че следващите месеци подготвят съвместно с община Бургас информационна кампания сред населението и разчитат, че постепенно гражданското самосъзнание в тази посока ще нараства. Предадените стари електроуреди в зависимост от вида се рециклират по различни технологии в зависимост от вида им. Алексиев обясни, че например в стъклото на телевизорите и мониторите на компютрите се съдържа олово и фосфор и по специална технология тези отпадъци се обезвреждат, а част от материалите като стъкло, пластмаса, метали отиват за повторна употреба.
"Ресурсите на земята и в нашата страна са ограничени, а това позволява повторната употреба на тези ценни компоненти и създава конкурентоспособност на икономиката, вместо да се внасят дадени суровини. Всяка една съвременна страна може да се нарече такава, ако създаде механизми да употребява ограничените природни ресурси многократно", каза Алексиев, а всички ние може да допринесем за това.
Източник: Радио "Фокус"