© Burgas24.bg | | Над 500 са самотните майки в Бургас, съобщи Йовка Славова, председател на Сдружение „Самотна майка". По нейните думи два са основните проблеми, с които се сблъскват те, изключвайки финансовия. Единият проблем е, че няма кои да гледа децата им, а другият е намирането на работа. По думите на Славова много са самотните майки, които са без работа, тъй като работодателите се въздържат да ги наемат при наличието на малко дете.Сдружението „Самотна майка" съществува от 1994 година и към момента в него членуват 20 майки. От сдружението имат намерение да разширят състава му, но в момента се сблъскват с голям проблем. От общината искат да отнемат помещението на сдружението, тъй като не се отваряло постоянно и всъщност не извършвал дейност. В тази връзка потърсихме коментар от общинското ръководство. С договор от 11.05.1998г. Община Бургас е предоставила на Сдружение "Самотна майка"- гр.Бургас обособен обект, представляващ нежилищни помещения с обща полезна площ 54,73 кв.м, в партера на блок №53 между вх.8 и вх.9, в ж.к."Изгрев", гр.Бургас, за извършване на административни и социални дейности на сдружението с нестопанска цел, вписано в специалния регистър на БОС по гр.д.2936/1994г. Въз основа на решение на Общински съвет - Бургас по т. 12 от проведеното на 28.04.2004г. заседание /Протокол №9/, с договор от 01.09.2004г., сдружението е пренастанено в същия имот за нов срок от 3 години.
След изтичането на цитирания договор, по искане на председателя на сдружението, Общински съвет - Бургас със свое решение по т.27 от проведеното на 22.01.2009г. заседание, е дал съгласие за пренастаняване на сдружение "Самотна майка" в същия обект. Договор към настоящия момент не е сключен, предвид постъпил сигнал, че имотът не се ползва. Проверки, извършени на 09.11.2009г.; 16.04.2010г. и 20.04.2010г. от служители на общинското предприятие "Общински имоти" установяват, че имотът не се ползва по предназначение, не се стопанисва добре и е превърнат в склад за платове и шевни машини. Изпратено е писмо с изх. №.281/21.04.2010г. до наемателя, на което Община Бургас очаква писмени обяснения. В случай, че не е отпаднала необходимостта от ползването на имота за административни и други дейности, свързани с целите и функциите на сдружението, ще бъде сключен договор.
„До момента организацията е спечелила пет проекта. По последния проект от Швейцария ни изпратиха шевни машини и платове. Започна да се шие спално бельо за детски градини, когато има поръчки се включват повече хора", каза още тя. От близо три години обаче самотните майки нямат съдействие от неправителствените организации и сдружения. „Миналата година община Бургас ни финансира от бюджета и закупихме платове. С това шивашката дейност продължи, с нея майките се подпомагат финансово в някакъв момента", обясни Славова.
Източник: Агенция "Фокус" |