На ден бургазлии изхвърлят средно по 200 тона битов отпадък
На ден бургазлии изхвърлят средно по 200 тона битов отпадък. Този боклук се изхвърля на сметище в Братово. Това каза Борислав Ангелов, регионален директор на фирмата ангажирана с почистването на Бургас. По думите му фирмата разполага с техника, която събира отпадъците в града. На сметище Братово има ресурс за събиране на отпадъци за още около две години, но в момента предстои изграждане на ново регионално сметище, което до година и половина - две ще се отвори с модерни съоръжения за разделяне , за депониране на отпадъците.
На въпрос спазват ли бургазлии изхвърлянето на отпадъци в отделни контейнери за хартия, за други битови отпадъци Ангелов отговори, че се спазва и този вид изхвърляне на боклуци е въведен преди две години. «С течение на времето хората свикнаха да отделят отпадъците, но има и недобросъвестни граждани, които не спазват това изискване, но засега нещата са в рамките на нормалното. Имаме много контролни органи и просто няма как градът да не се почиства добре. Според нуждите на Бургас назначаваме и увеличаваме броя на машините и на работниците. Има много засилен контрол и от ЕС за почистването на града. Имаме задача да се измие града. Обикновено повече отпадъци има през лятото заради туристите и ние засилваме режима на работа», добави Ангелов.
Към момента фирмата не набира персонал. «Много често отпадат работници и вземаме нови. Никога не сме спирали да набираме», каза още директорът. На година фирмата има загуби около 100 000 лева за подмяна на изгорели контейнери за смет. «Има много недобросъвестни граждани, които хвърлят запалени фасове в контейнерите. Имаме около 200-300 изгорели контейнери, а един такъв струва между 400 и 500 лева без ДДС. Това една много голяма сума около 80 000- 100 000 лева», уточни Ангелов.
«В момента се правят много ремонти и хората са свиканали да плюят дъвки по улиците и хвърлят много други отпадъци, които замърсяват уличните настилки и се налага да се започне нова дейност - да се почиства града с пароструйки, с химикали, което също оскъпява услугата», каза Ангелов. Той добави още, че по договор кошчета се слагат само на пешеходни улици, където е обособен пешеходния трафик- алеи, паркове, спирките и където има пейки. Всички останали улици,където се движат автомобили се слагат големи контейнери, които се почистват машинно. Всичко е регламентирано с дирекция «Екология» в община Бругас.
Източник: Радио "Фокус"