© Impact Press Group | | Предложение за прекратяване концесията за изграждането на подземния паркинг на площад " Св.Св Кирил и Методий" отправят в докладна съветниците от НФСБ. Заради изкопните работи в непосредствена близост до катедралната църква "Св.Св.Кирил и Методий" тя се напука и е сериозно застрашена от пропадане.В момента се извършват укрепителни дейности и достъпът до сградата е забранен. Състоянието на 100 годишния храм е една от причините за входираната докладна записка. Другото основание според хората на Валери Симеонов е, че концесионерът не изпълнява условията на 30-годишния договор с общината.
"Договорът може да бъде прекратен с едномесечно писмено предизвестие от учредителя на концесия при промени в околните обекти, а именно пукнатините в четвъртия по големина катедрален храм в страната. Контрактът се прекратява и при неизпълнение на договора за повече от три месеца" обясни юристът Християн Митев.
Според него такова нарушение е налице. Първата копка е направена на 9 февруари 2011 г. За това време по договор е трябвало вече да има подземен паркинг, надземно благоустроено пространство, кътове за отдих, улично парково и фасадно осветление на църквата. Тези дейности не са извършени и на практика липсвал предмета на концесията, категорични са от Националния фронт за спасение на България.
Националистите в ОбС смятат, че единственият начин да се запази храма е да бъде възстановен площада в предишния му вид за сметка на концесионера "Глобал Техноложи къмпани "АД.
"Нашето становище е, че смисълът от изграждането на подземен паркинг на площада изчезна още през 2009 година. Въвеждането на синя зона доказа, че има възможност да се осигурят места за паркиране както за бургазлии, така и за гостите на града. Това доказва и фактът, че подземният паркинг на "Триа"-та е празен, същото е на Операта и на новия паркинг зад Трета поликлиника, който си е полупразен" обясни Валери Симеонов.
Съветниците от НФСБ заявиха, че ще входират и питане за отделени от общината средства в размер на 500 000 лв. за ремонт на църквата, за които не е имало санкция на местния парламент.
Източник: Дарик |