Мними търговци мажат с уж лечебна кал край солниците

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:33 / 20.06.2012
7148
През последните години калолечението като метод за лечение и профилактика стана много популярен. Правят се опити за прилагането му на много места, но те не са дотам успешни по отношение на лечебния ефект, тъй като калта губи лечебните си свойства при престой извън езерото, от което е извадена. Това каза директорът на Специализираната болница за рехабилитация в Поморие Плумелина Мичева.

По думите й, калта, която стои на открито се окислява, обезводнява и губи своите терапевтични качества.

"Край Поморийските солници както и край Бургаските има мними търговци, които обикалят по плажа и мажат хората, но тази кал, която използват е с качествата на тротоарната кал. Ефектът е само козметичен, че ги понацапват", обясни специалистът.

В санаториума в Поморие, калта е традиционно средство за лечение и основното предимство е в това, че може да се използва съвсем прясна. Самата болница е разположена в непосредствена близост до Поморийското езеро и чрез уникална система от тръбопроводи, лечебната кал се доставя директно до леглото на болния. След приключване на калните процедури, калта се връща за регенерация в езерото.

"Лечебната кал е естествен природен продукт, получен в резултат на физикохимични и биохимични процеси и формиран при непосредственото участие на различни микроорганизми на фито и зоопланктона. Според международната класификация, поморийската кал спада към лиманно утаечните находища. Самата кал представлява черна, гъста и мазна на пипане маса с мирис на сероводород. Голяма част от нея всъщност е вода с разтворени в нея минерални соли като голяма част от тях обуславят и нейните терапевтични качества", обясни Плумелина Мичева.

Те допълни, че в поморийския санаториум се работи и с така наречената езерна рапа. "Това е водата над калния пласт в езерото. Тя е близка по състав с течната фаза на калта и морската вода, но се различава по концентрацията на разтворените в нея соли. Лечението с рапа е препоръчително за хора страдащи от хипертония и болестни на сърцето", каза Мичева. Другият продукт, с който се работи в санаториума е матерната луга, която представлява маслоподобна течност с жълт цвят. Тя се получава като вторичен продукт при солопроизводството и дава изключително добри резултати при лечение на заболявания на ставите, артрозата на гръбначния стълб под формата на компреси.

"В санаториума в Поморие се лекуват основно заболявания на опорно-двигателния апарат, централна и периферна нервна система както и гинекологични и андрологични заболявания", каза още директорът.

За калолечението си има и съответните противопоказания. Те са свързани с топлинния характер и специфичността на природните ресурси. Не се приемат пациенти, които са с повишена температура, остри инфекциозни заболявания, с остър възпалителен процес и кръвотечение, със злокачествени заболявания, с психични заболявания и епилепсия както и при състояния след пресен сърдечен инфаркт, хипертонична болест трета степен и др.

"Всички пациенти, които постъпват при нас преминават през лекарски преглед преди самите процедури. Едва след това му се назначава индивидуална програма. Тези, които на своя глава се подлагат на калолечение си носят и съответните последствия", категорична бе Мичева.

Източник: Радио "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
В Бургас плащат най-малко за парно 
Напи се и се качи зад волана, хванаха го в Лозенец
Затварят част от тази бургаска улица до края на годината
Част от 2 жилищни комплекса в Бургас днес остават без вода
Откриха мигранти, натъпкани в тайници на турски автобус край Круш...
Ето как да се освободите от старите автомобилни гуми без да наруш...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).