Зала "Компас" на ИХ България събра над 50 души, които се интересуват от темата за безработицата. Освен членове на Академията, присъстваха представители на работодателски организации, браншови структури, синдикати, университети, студенти и експерти. "Темата е важна, за съжаление много болезнена за много млади хора. Затова трябва да ни чуят - имаме какво да кажем на хората, които управляват, които правят политики" - коментира един от докладчиците. Кръглата маса бе организирана в два панела - "Образованието - предизвикателството за икономическия растеж" и "Младежката безработица и кризата". Докладчици по двата панела бяха членове на Младежката академия.
В докладите, посветени на образованието, бяха изтъкнати основно несъответствията между образователната система и пазара на труда, липсата на връзка между образованието и бизнеса и отсъствието на ясни национални и регионални приоритети, според които образователните структури да определят предлаганите специалности, планове и програми. С присъщия младежки дух и критичност панелистите Радослава Карагьозова, Петя Джендова и Гергана Андреева говориха за слабости на образователната система в подготовката на младите хора като в средното училище, така и в университетите и направиха конкретни предложения, важни за реформите в образователната система.
Конкретни данни за безработицита сред младежите в контекста на националната и европейска статистика бяха споделени в докладите по втория панел. С професионално отношение към проблемите на младежката безработица говориха Живко Господинов, Георги Спасов и Андрей Андреев.
Докладите предизвикаха оживена дискусия, в която се включиха голяма част от присъстващите в залата. Мултимедийните предентации разнообразиха дебата. "Тревогата от високата младежка безработица в България, достигнала в резултат на кризата до 25 % , при 20% в ЕС, е основният мотив да искаме да говорим по тази тема" - коментира Маруся Любчева - модератор на дискусията и председател на Младежката академия. "Ние отправяме критика към управляващите за недостатъчност на мерките, отсъствие на конкретност в политиките, несъответствие на образованието и нуждите на бизнеса, както и за липса на целеви програми за осигуряване на заетост сред младите. Нужна е и подготовка на младите , за да могат по-безболезнено да преминат от училищната или студентската скамейка на трудовия пазар. Но не само търсим негативите, ние предлагаме и сме конструктивни, защото търсим алтернативи за развитие" - допълва тя.
Панелистите на дискусията подготвиха специална резолюция с констатации и предложения, която беше допълнена от предложения на участници в дебата. Тя ще бъде изпратена до ръководители на местни, регионални и национални институции, които имат отговорности по проблемите на младежката безработица.
Участниците в публичната дискусия се обединиха около идеята за поредица публични дискусии по актуални въпроси, чрез които младите хора на Бургас могат да участват реално в обществените процеси, да бъдат част от правенето на политика и да подпомогнат вземането на добри управленски решения. "Ако живеем в "най-добрия град за живеене" , ние искаме да живеем в града, искаме да учим тук, искаме да работим тук. Затова вече мислим и за "Стратегия Бургас 2020" - споделиха младежите от Младежката академия. |