Международен симпозиум събра учени от цял свят в Бургас

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
17:03 / 04.07.2024
1376
Като вече утвърдено събитие в календара на научните конференции в България и Европа, третият Международен симпозиум по биоинформатика и биомедицина (BioInfoMed‘2024) събра на едно място учени от нашата страна и от чужбина в Бургас. Събитието се провежда от 04 до 06 юли в Международен конгресен център – Бургас.

"Радвам се, че за трета поредна година в нашия град се открива този симпозиум. Поздравявам целия организационен комитет и всички, които участват с научни трудове. Впечатляващо е, че имаме 172 участника и 49 доклада. Бих желал да отбележа, че авторите на  докладите, които обединяват много интересни теми, свързани с биология, медицина, изкуствен интелект, са екипи от опитни учени и млади изследователи. Считам за важно, ние, които притежаваме по-голям опит в науката, да го споделяме с по-младите“, бяха думите на проф. д-р Христо Бозов, дм, ректор на Университет "Проф. д-р Асен Златаров“ при откриването на събитието. Той добави, че университетът винаги ще подкрепя такива симпозиуми.

"Пожелавам  на този симпозиум да породи не само смислен обмен на опит, но и да провокира нови идеи. Дълбоко вярвам, че обединението на толкова много умове в областта на тази интегрирана наука ще помогне, поне отчасти, за отговор на предизвикателствата на нашето време“, каза Михаил Ненов, зам.-кмет "Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики“ към Община Бургас.

Председателят на Международната конференция проф. Сотир Сотиров поздрави участниците след, което даде думата на проф. Таня Пенчева от Българска академия на науките като съорганизатор на събитието. Тя сподели, че с вече реализираното трето издание на симпозиума, той се превръща в  устойчиво събитие в научния годишен календар. Проф. Пенчева отбеляза, че се спазва традицията за разширяване на географията на поканените лектори – през тази година с присъствието на учени от Индия и Швейцария.

Проф. Бойко Георгиев-Рюег от Изследователския институт Давос, който е съорганизатор,  също поздрави участниците и гостите на симпозиума, макар и онлайн. Той сподели радостта си от успешната колаборация и изрази надежда, че в бъдеще ще продължи това добро сътрудничество.

Конференцията е насочена към най-съвременните изследвания и иновации в областта на биомедицината, биоинформатиката, изкуствения интелект, компютърни технологии, обществено здраве и качество на живот. След строг процес на рецензиране, пълните доклади ще бъдат публикувани като сборник от конференции в поредица от книги на “Springer".

Организатори на събитието са Университет "Проф. д-р Асен Златаров" – Бургас, Институт по биофизика и биомедицинско инженерство към БАН, Изследователски институт Давос, Швейцария, Съюз на учените в България: Секция "Информатика" и Секция "Биомедицинско инженерство". Международният симпозиум се провежда с подкрепата на Община Бургас, фирма "Фот“ и Югоизточен дигитален иновационен хъб.

Генерални председатели в програмния комитет са проф. Сотир Сотиров от Университет "Проф. д-р Асен Златаров", проф. Таня Пенчева от БАН, проф. Бойко Георгиев-Рюег - заместник-директор в Изследователски институт Давос и ръководител на програма "Биомедицинско развитие“, проф. Януш Качпржик - професор по компютърни науки в Институт за системни изследвания към Полска академия на науките.

Гост-лектори в събитието са проф. Бойко Георгиев-Рюег, който ще представи "Базирано на изкуствен интелект при откриване на травматични фрактури в тораколумбалния гръбначен стълб“; Проф. Ованес Мекенян, ръководител на Лабораторията по математична химия към университет "Проф. д-р Асен Златаров“. Той ще представи "Механични подходи за прогнозиране на крайни точки от по-високо ниво“; Проф. Ги Де Тре ще говори на тема "Истинността на данните в системите за подпомагане на вземането на решения и генеративния изкуствен интелект“. Той е професор в катедрата по телекомуникации и обработка на информация на факултета по инженерство и архитектура в университета в Гент, Белгия; Проф. Кристина Групчева, която ще представи "Трансплантация на амниотична мембрана – перцептивни, визуални, козметични резултати“. Тя е член-кореспондент на Българската академия на науките в област "Медицински науки“ и д-р Мария А. Митева, която ще говори на тема "Подход на изкуствен интелект за прогнозиране на инхибитори на ензими, метаболизиращи лекарствата и транспортери за проектиране на по-безопасни лекарства“. Д-р Митева е директор изследвания в INSERM. В момента тя е главен редактор на "Напредък и приложения в биоинформатиката и химията“ (Dove Medical Press Ltd), Франция.

Всяка година интересът към форума расте и увеличава географията на участниците. Вече традиционно с доклади се включват учени от България, Мексико, Индия, Великобритания, Франция, Белгия, Полша, Турция, Норвегия, Великобритания, Мароко, Чехия, Швейцария и други страни.

През трите дена на международния симпозиум множеството водещи учени, изследователи и професионалисти ще представят своите научни трудове и практики. Те ще обсъдят новостите в областта на тези клонове на науката, като акцентът ще попадне върху изкуствения интелект в биологията и медицината.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Бургас посреща Никулден с богата културна програма
УМБАЛ Бургас с призив към младите жени
Стана ясно кой е запалил пожара в "Победа"
Бургазлийка заби беемвето си в колона на пътен възел "Юг"
Затварят част от тази бургаска улица в събота
Наръганата в Бургас жена е била в много тежко състояние, този лек...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).