© Burgas24.bg | | Каква е работата на отдел „Социални дейности и трудова заетост" в община Бургас, по какви проекти е работил отделът през 2009 година и върху какво ще насочи усилията си през 2010 година. Отговорите на тезии още въпроси дава началникът на отдел „Социални дейности и трудова заетост" в община Бургас Мая Казанджиева.- Върху какво работи през 2009г отдел „Социални дейности и трудова заетост" в община Бургас, кои проекти реализирахте? Мая Казанджиева: През 2009г осъществяваше общинскатаика в областта на социалните дейности и трудова заетост чрез развиване на социалните услуги на територията на общината. Отделът работи с всички граждани като се осъществяват ежедневни срещи, обработвали сме заявления за подпомагане на граждани в тежко финансово, социално и здравословно състояние. През 2009г за осъществяване проекта на общината за достъпна архитектурна среда на хора с увреждания, отдел "Социални дейности" заедно с центъра за социална интеграция и рехабилитация на хора със зрителни увреждания проучи възможностите и изгради адаптирана среда за хора с нарушено зрение. Бяха закупени 52 бр. звукови сигнализатори за оказване на вход на сграда, 25 звукови сигнализатори за оказване на зелен цвят на светофарна уредба. Бяха раздадени и 60 броя пултове за управление на звуковите сигнализатори. Община Бургас е втората община след Варна, която прави тази придобивка за жителите си с нарушено зрение. За 2009г общината спечели проект по програма „Фар", фаза 3 и по него изгради дневен център за деца с умствена изостаналост. Очакваме да пристигнат заповеди, за да може да продължи устойчивото финансиране на центъра с делегирани средства. Центърът се намира в к-с „Славейков" и се ползва от 30 младежи и девойки. Общината спечели и проект на министерството на труда и социалната политика, фонд социално подпомагане за летен лагер за децата от дома за деца лишени от родителска грижа „Александър Г. Коджакафалията" на стойност над 35 хил лева. Заедно с БЧК спечелихме проект за обществена трапезария. От 1 декември 2009 до 31 март 2010г , 44 социално слаби граждани получават топъл обяд. Относно обществените трапезарии има с какво да се похвали общината, тъй като осигурихме 6 хил. лева за БЧК пак за дейност социална трапезария за хранене на уязви и бездомни граждани. Сега продължаваме отново с дейност социална трапезария, продължаваме втора социална трапезария, която бе открита на 28 декември миналата година в к-с „Меден рудник".
- Имахте ли проблеми при осъществяването някои от дейностите? Мая Казанджиева: Проблемите са свързани заради естеството на работата, защото тя е в социалната сфера, средата е емоционална. В различните социални звена проблемите са свързани с по-ниското държавно финансиране, с по-ниски ниски стандарти за държавно делегирани дейности. Друг проблем е, че все още обществото ни е незряло и има още много какво да се направи за приемането на различните хора.
- Колко са социалните заведения на територията на общината? В какво състояния са те, за никого не е тайна, че имат лош сграден фонд, какво предвиждате в тази насока? Мая Казанджиева: Община Бургас води политика в посока покриване на необходимост от услуги за всички граждани. Съществуващите социални институции са: Дом за стари хора и дом за деца лишени от родителска грижа, останалите са услуги, които се предоставят. Покриваме почти всички нуждаещи се категории. Сградния фонд е лош и общината непрекъснато търси начини да се подобрява. Единия от тях е чрез участието на общината в оперативни програми. През 2009г подадохме проектопредложение по проект „Красива България" за подобряване на социалната инфраструктура. В проекта са включени дом за стари хора и защитено жилище за хора с умствена изостаналост. Ще търсим и нови форми за финансиране.
- Колко са хората с увреждания в областта?И има ли назначени на работа в община Бургас? Мая Казанджиева: По данни на дирекция „Социално подпомагане" в Бургаска област са 7000 души. Има и 700 деца. Общо са 7 700. По лична инициатива на кмета Димитър Николов към нашия отдел бе разкрита бройка и нает такъв човек на щат като младши експерт. Към комисията за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни също има нает такъв човек. По една от програмите на министерството на труда и социалната политика - „Заетост и професионално обучение на хора с трайни увреждания", наети на работа са петима души с трайна неработоспособност. Това е начин тези хора да се интегрират и да се чувстват полезни.
- Върху какво ще насочите усилията си през 2010г ? Мая Казанджиева: Усилията ни са насочени към разширяване и подобряване на всички съществуващи социални услуги и институции. Към реализиране и кандидатстване по оперативни програми в социалната сфера и програми за насърчаване на трудовата заетост. Мислим и за нови социални услуги и институции.
Източник: Агенция "Фокус" |