© Burgas24.bg | | МВР даде практически препоръки към студентите за празника им.По време на предстоящото честване на Празника на студентите - 8 декември 2010 г. и при пътуванията, свързани с него, нарастват опасностите от тежки пътнотранспортни произшествия по вина и с участие на шофьори на автомобили, със студенти. Основните рискови фактори са: превишена скорост, рискови изпреварвания, отнемане на предимство, управление от неправоспособни и употребили алкохол. За да не се стига до пътни инциденти, отговорността е основно на водачите, но в голяма степен и на спътниците им - колегите и приятелите от компанията.
Не забравяйте, че силните емоции са лош съветник и водят до загуба на чувството за предпазливост. Еуфорията в автомобила води до безкритичност към пътната обстановка, понякога и до агресивност.
Ако мястото на празнуване е в града, в който живеете и учите, по-добре не шофирайте. Така ще избегнете притеснения и евентуални рискове. Ако пътувате с автомобила на по-далечно разстояние преценете дали опитът ви като шофьор е достатъчен, защото са възможни зимни изненади - снеговалеж, поледици. Автомобилът трябва да е напълно подготвен за пътя - със зимни гуми, изправни светлини, чистачки и отопление. Носете в багажника и вериги за сняг. По-добре да планирате така пътуването, че да избегнете шофирането на фарове.
Ако приятелите, които возите, започнат да се черпят още преди и по време на пътуването, не се изкушавайте дори със съвсем малко количество алкохол. Откажете се да изчислявате какво би отчел уредът за проверка, защото е доказано, че и малките концентрации на алкохол увеличават значително риска от катастрофа.
Шумните разговори и високите децибели на музиката в купето пречат на концентрацията и отклоняват вниманието на шофьора. Помолете вашите приятели да се съобразяват с това.
По пътя към мястото на празника и обратно задължително трябва да шофира най-опитният водач от компанията. Не поверявайте волана на неопитен шофьор, с малък стаж, който не е управлявал автомобила, с който ще пътувате.
След празничната нощ с много наздравици е важно да си починете добре и да се освежите напълно. Не сядайте зад волана, ако още не сте напълно трезвен и ако не са изминали поне 8 часа от употребата на алкохол. Не омаловажавайте въздействието на махмурлука, защото в това състояние можете да направите фатална грешка зад волана.
Най-добре е още вечерта да определите кой ще ви вози по обратния маршрут. Той не трябва да се увлича в наздравиците в празничната нощ, за да е бодър на следващия ден.
Ако няма кой да шофира, защото всички са пили, не правете компромис и не потегляйте, въпреки желанието да не закъснявате.
Ако вашият шофьор управлява рисково - превишава значително скоростта, изпреварва неправилно и създава предпоставки за катастрофа, не се притеснявайте да му направите забележка, за да промени начина на шофиране. В крайна сметка той застрашава директно и вашия живот.
След празника сте уморени, недоспали и с понижен тонус, макар и трезви. По-добре е да отложите шофирането, за да се освежите напълно.
Ако все пак решите да потеглите, управлявайте с намалена скорост, на по-голяма дистанция и не предприемайте рискови изпреварвания. Ако почувствате, че ви се доспива, не се колебайте и спрете за почивка край пътя. Дори само 20 минути сън ще ви се отрази положително. |