Петролните компании вече усетиха осезаемо увеличение на разходите си за заемни средства заради кредитната криза на фона на близо 60% спад на цените на уралския нефт от пиковите им стойности през юли. Отделно данъчните тежести за проектите по проучване и добив удариха производството допълнително.
"Разбира се, че направихме някои корекции в инвестиционната ни програма", заяви президентът на "Лукойл" Вагит Алекперов по повод темата, цитиран от "Булмбърг". По думите му компанията ще се оттегли от находищата с ниски запаси и норма на възвращаемост и ще се фокусира върху добивите в новите находища в Каспийско море.
На предстоящия борд на директорите "Лукойл" ще планира инвестиционните си разходи по три сценария за цената на петрола - 80, 60 и 40 долара за барел, съобщи още "Булмбърг".
Поскъпването на петрола през последните години изстреля финансовите резултати на подразделенията на "Лукойл" в България. През миналата година бургаската петролна рафинерия и дистрибутора на горива натрупаха приходи за общо 9 млрд. лв., с което двете дружества окупираха първите две места в класацията на "Капитал" за най-големите компании в страната. Общата им печалба пък надхвърли 135 млн. лв.
Секторът на горивата беше и един от двигателите на българската икономика. Фирмите от бранша формираха 30% от приходите на най-големите сто компании в страната. Само преди година този показател беше 20%, но заради големия скок в цените на петролните продукти през миналата година тяхната тежест в оборота на българските дружества нарасна.
Източник: в. "Дневник"