Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Криминални
Институции
Общество
Други
Читателски
Лорис Мануелян: Бюджетът на община Бургас е социално насочен
Автор: Екип Burgas24.bg 10:31 / 25.08.2010Коментари (0)1467
© Burgas24.bg
Зам.-кметът на община Бургас д-р Лорис Мануелян и Мая Казанджиева, директор на дирекция "Социални дейности и трудова заетост" разказаха затова как актуализацията на бюджета се отрази на социалните дейности в общината, за спечелените проекти и за бъдещите идеи в тази сфера.

- Приетата актуализация на бюджета ще окаже ли влияние и ще измени ли стратегията на община Гургас социалната сфера?
Лорис Мануелян: Това е въпрос, който действително касае всички граждани на Бургас. Актуализацията на този бюджет, ако го приемем в широкия смисъл е почти социално насочен, защото не сачо социалните дейности, които се изпълняват пряко влизат в сферата на социалното обслужване на бургазлии, а всички останалидейности косвено се отразяват върху социалния статус на града. Всички поректи и всички нови дейности, които разкриват работни места за бургазлии също имат социален ефектвключително спорта, превенциите и здравеопазването. Ако говорим конкретно за социалните дейности в Бургас това е единствената сфера където актуализацията на бюджета не е със знак минус, а е със знак плюс.В това отношение допълнихме недостига на средства от държавно делегирания бюджет на редица заведения. Например на дома за деца "Ал. Георгиев Коджакафалията" допълнихме издръжката с 50 000 лева и поради големият наплив на хора, които се нуждаят от индивидуални помощи фонда беше изчерпан и сега го увеличихме с 20 000 лева за даможе да помогнем на колкото може повече хора.

- Д-р Мануелян, споменахте задравеопазването, а при актуализацията с около 600 000 лева се оряза бюджетът на онкологочни ядиспансер в Бургас, това няма ли да се отрази на лечението на онкоболните?
Лорис Мануелян: След разговори с управителят на онкоболницата в това отношение може да бъдем спокойни. Той е категоричен че ще може да се справи без товада се отрази на качеството и обема на дейностите, които се извършват в болницата.Вярно е, че това е здравеопазване, но след това всички недоумици в здравеопазването след това са с един сериозен социален ефект, но тук нямада има такъв проблем.

- Доколкото разбрах онкологичния диспансер е едно от малкото бургаски здравнизаведения, които са на печалба и всъщност тази разлика ще бъде компенсирана от там. Така ли е?
Лорис Мануелян: Така е и освен това окологичният диспансер непрекъснато инвестира свои собствени средства в усвършенстване на апартурата и набазата.


- Отново ще ви върна към последното задседание на общинския съвет. Там на дълго беше дебатиран въпросът за изграждане на кетъринг и база на Домашен социален патронаж и млечна кухня в сграда собственост на общинското предприятие "Хляб и хлебни изделия" в к-с "Меден рудник". Не се получи единодушие между съветниците и тдокладната беше оттеглена. Всъщност какви са идеите на общината и какво трябва да се случи в тази база?
Лорис Мануелян: Още в началото на стратегията ние извършваме тези две услуги и едната, която независимо,че е чисто социална попада в "Здравеопазване" става въпрос за Детска млечна кухня, а другата Домашния патронаж си е чисто социална дейност. За Бургас тези две дейносоти за съжаление вече са недостатъчни т.е. има много голяма нужда от увеличаване обема на потребителите. За сравнение бих посочил, че Домашиния социален патронаж в Бургас е създаден с капацитет да обслужва 650 души, а всъщност в момнета потребителите са 680 и има още желаещи. Освен това той еразположен в една база, която не съответства нито като размери нито като архитектура, нито като оборудване. За да отговоря на съвременните изисквания още в началото поставихме тази идея, за изработване на проект за Домашен социален патронаж и Детска млечна кухня, които да обслужват много повече потребители. Идеята ни за Домашния социален патронаж е да е с капацитет около 2 000 души. Според мен в тази криза, а и в бъдеше все повече ще има нужда от тази услуга. За детска млечна кухня, която обслужва деца от 10 месеца до 3 годишна възраст от 800 потребители да нарастне постепенно до 4 000 потребители. Това също е важно за бургазлии, защото напоследък се забелязва повишаване на раждаемостта, а много от младите хора са ангажирани с работа или други обществени ангажименти т.е. от тази услуга ще има все повече нужда и потребителите й ще се увеличават. В началото, когато заложихме тези поректи ние очаквахме, че в социалната сфера и инфраструктурата ще разкрият такива програми и поректи, за да може да финансираме това начинание. Собственото финансиране е скъпо и там за поректа и изпълнението с обурдването ще надхвърлят два милиона лева. За това възникна идеята това да бъде направено от общинско предприятие, което да тегли кредит. С този кредит, който ще се изплаща постепенно общинското предприятие да изгради базата и ще обедини в чисто професионален аспект само готвенето, като даде възможност да се използва услугата за кетъринг и външно хранене, а управлението на тези две социални дейности да се запази като структура и логистика. Смятам, че това като бизнес идея е доста оригинално, но мисля че не стана ясно на някои съветници и може би докладната не бе представена подробно и детайлно и въпреки, че беше преминала през всички комисии това наложи зам. кметът Красимир Стойчев да я оттегли, но смятам че на следващата сесия докладната ще бъде приета.

- Г-жо Казанджиева защо се случи така, че Центърът за хора с умсвена изостаналост в комплекс "Славейков" не работеше дълго време ?
Мая Казанджиева: През 2009 година Община Бургас успя да спечели и да реализира социален проект по програма ФАР. По този роект беше изграден Дневен център за лица с умествена изостаналост. Официалното му откриване беше на седми юли 2009 година.Прокетът по програма ФАР обаче приключи на 30 ноември 2009 година и през месец декември с решение на Общинския съвет центърът функционираше като местна отговорност с пари от общината. През септември 2009 година Общинския съвет също така взе решение центърът да стане държавно делегирана дейност от първи януари 2010 година. Община Бургас премина цялата законоустановена административна процедура за това кандидатстване и беше в списъка на обдорените общини за финансиране като държавна делегирана дейност, но започна трудна финансова година във всички сфери на живот. В месеците до август започнахме една дъга битка и положихме доста усилия с личното съдействие на кмета Димитър Николов с безкрайни срещи и преговори с предсатавители на Министреството на труда и социалната политика, Агенция за социално подпомагане и Министерство на финансите. Тук е момента да благодаря на колегите от София и на всички тези държавни институции, които успяха да разберат,че Община Бургас има нужда от функционирането на такъв център и след ново бюджетиране община Бургас получи цялостната годишна издръжка за Дневния център в размер на 157 320 лева. В момента с радост мога да заявя, че този Център вече работи. Всички колеги работихме на бързи обороти, назначихме персонал от квалифицирани кадри, а те вечебяха подготвени по програма ФАР. Съвместно с дирекция "Социално подпомагане" се извърши подборът на нуждаещите се лица, на потребители и в момента Центърът функционира и предлага професионална, качествена грижа на лица с умерена и лека умствена изостналос, жители на община Бургас.


- За колко души се полагат грижи в този център?
Мая Казанджиева: Капацитетът на Дневния център е 30 младежи и девойки . центърът е разположен в две общински помещения до вход "А" и "В" на блок 10 в комплекс "Славейков". Те са разпределени в групи и се работи по специализирани индивидуални програми групово илииндивидуално според възможностите на лицата.


- Голяма част от неправителствените организации работят в социалната сфера. Вие срещате ли тяхното разбиране и как работите с Неправителствените организации?
Мая Казанджиева: Община Бургас по традиция подпомага част от дейността на юридически лица с нестопанска цел. В бюджет 2010 с решение на Общински съвет е гласувана субсидията от 210 000 лева за подпомагане дейността на 24 ортганизации с нестопанска цел, които осъществяват дейност в социалната сфера и работят с различни целиви групи в това число и с множество хора с увреждания. Имаме добро партньорство с неправителствените организации от което има и видими резултати. В тази връзка мога да спомена сдружение "Равновесие" на което партнираме и е изградено Защитено жилище за млади хора с увреждания, в момента върви проекта по компонент "За по-добро бъдеще на децата" , с Асоциация "Деметра" имаме чудестно партньорство с Асоциацията по водно спасяване и със всички организации на хората с увреждания на сляпо-глухите и др.
Лорис Мануелян: Тук аз бих добавил и Български червен кръст, с които имаме едно чудесно партньорство и което може да бъде пример. Но нека не забравяме, че на повечето от тях ние не само давама годишна субсидия за дейност, но им осигуряваме и офисите в които те работят, като повечето са общинска осбственост. Едно голямо благодаря на всички наистина, защото тази наша иницатива още от началото на мандата да съберем всички Неправителствени организаии, да ги обединим и да вкараме в сайта на общината и да подпишем един мемопарндум за сътрудничество се осъществи и с тяхна помощ. Този меморндум всъщност вече работи като програма.

- Наскоро община Бургас спечели проект по "Красива България" за Защитено жилище в квартал "Акациите". За кава социална група е предназначено това жилище и какви са неговите параметри.
Мая Казанджиева: Община Бургас е сред одобрените кандидатури по "Красива България". През месец октомври миналата година беше обявена съответната мярка и от общинската администрация подготвихме проектно предложение. Първият защитен проект е за Защитено жилище за хора с умерена и лека умствена изостаналост. С реализирането на проекта ще се извърши основен ремонт на сградата в квартал "Акациите", дренаж на двора и обособяване на дворното пространство. Ще се поставят основите на затревявате, а това го правим с цел бъдеща трудова дейност на настанените там седем девойки. За тях защитеното жилище е основен дом, тъй като те са без родители и са с умствена изостаналост. Общата стойност на проекта, който е одобрен е 109 177 лева, като за строително- монтажните дейности са 103 716 лева, а Община Бургас участва със съфинансиране приблизително с 22 хиляди лева.

- Община Бургас е спечелила и друг проект по "Красива България" така ли е?
Мая Казанджиева: Да с радост с д-р Мануелян може да обявим, че община Бургас е одобрена и по второто проектно предложение, което сме представили пред министерство на труда и социалната политика по проект "Красива България". Вчера изпратихме споразумението подписано от министерството и кмета Димитър Николов. По този нов проект ще се извърши основен ремонт на една голяма социална институция в Бургас и това е домът за стари хора "Цвета и Анка Върбанови". Предстои огромен ремонт със смяна на ВиК и ел. инсталациите, покривно пространство, на всичко което е амортизирано за времето на съществуването на дома. В момента правим организация по време на ремонта домуващите да не пребивават в него, като директорът на дома има грижа да осигури извеждането им.Това е голям проект на стойност 344 196 хиляди лева от тях близо 327 000 лева ще бъдат за строително ремонтните дейности, а съфинансирането от страна на Община Бургас е приблизително 70 000 лева.


- Д-р Мануелян, този дом за стари хора е един единствен в Бургас. Не е ли той недостатъчен за нуждите на голям град като нашият и обмисляте ли някакво решение в тази насока?
Лорис Мануелян: този дом е малък настина и в областната и в общинската стратегия, които в момента се разработват ще бъде заложено разширяване на този дом. Имаме голямата амбиция да направим една пристройка, която ще поеме още толкова възрастни хора, за да получат подслон и да могат да се ресоциализират. Докато преди десетина петнадесет години старчески дом звучеше обидно сега можете да се убедите, че подобни социални заведения имат вече съвсем друга структура и там действително възрастните хора намират своето място и не се чувстват изолирани и чувстват грижата на обществото.


- Какви други социални дейности, какви домове, какви защитени жилища има още на територията на община Бургас и какви групи обхващате ?
Мая Казанджиева: Осъществявайки социалната политика на община Бургас, всички ние работещите в тази сфера се стараем да обхванем нуждите на всички целеви групи, както професионално ги наричаме. В този аспект имаме развити услуги в общността и съответно социални институции. Услугите в общността са защитени жилища за различни категории хора със умствена изостаналост или хора в риск, това са младежи без родители но родени на територията на община Бургас. Отделно голяма група услуги сме разпределили и обхващаме целия аспект за социални услуги в общността за деца . Тук мога да се похваля, че община Бургас е сред малкото общини, които са се възползвали от Закона за социално подпомагане и услугите се предоставят от така наречените външни доставчици. Това е продължение на темата за юридическите лица с нестопанска цел НПО/неправителствени организации8. След определен конкурс се явяват подходящите НПО-та и услугите за деца община Бургас ги е възложила за срок от три години да се управляват от тези юридически лица с нестопанска цел. Съответно това са услуги в Центъра за обществена подкрепа ,в Центъра за работа с деца на улицата, Дневен център за деца с множество и физически увреждания и също пилотен проект беше Центърът за настаняване от семеен тип "Ронкали". От тук нататък сме помислили за хората със сетивни и по- скоро зрителни проблеми ,живеещи на територията на община Бургас. разкрихме един много успешен дневен център за социална рехабилитация и интеграция за тази целева група. От институциите съществуват Дом за стари хора, за който говорихме и Дом за деца лишени от родителски грижи "Ал. Георгиев Коджакафалията". Опитваме се всички категории лица да обхванем, но разбира се има какво още да се желае и продължаваме да работим в тази посока.


- По какви проекти се работи в социалната дейност?
Мая Казанджиева:Освен за двата проекта за които споменахме, които са спечелени по "Красива България", който е един чисто социален проект, тъй като за тези строително-ремонти дейности фирмите, които ще бъдат класирани да ги извършват ще трябва да наемат безработни до 30 % от работната ръка от Бюрата по труда. Преди ден пуснахме заявка към министерство на труда и социалната политика да заявим желанието на община Бургас за социална трапезария. Миналата година през зимните месеци община Бургас реализира две такива социални трапезарии много успешно.Надяваме се и тази година да бъдем одобрени ида продължим тази високохуманна социална дейност за социално слабите граждани. Последното което очакваме тези дни е одобрение за един нов проект за Център за настаняване от семеен тип.
Лорис Мануелян: Това е във връзка с новата тенденция децата без родителска грижа да не бъдат възпитаване в подобни домове като "Коджакафалията" от казармен тип , а да си получават възпитанието в домове от семеен тип. Това трябва да стане категорично до 2013 година и до тогава ние трябва да направим всичко възможно децата от дома "Ал. Г. Коджакафалията" да ги настаним в подобни домове. Екипът работи много силно, задружен е и имаме много добрата подкрепа на общинските съветници, особено на тези ,които са от комисията по социални дейности и здравеопазване. Там имаме абсолютно единомислие и така би трябвало да бъде за да се случват нещата. Имаме и голямата подкрепа на кмета Димитър Николов, който осъществява директно връзката с министерството на труда и социалната политика. За това сме и умерени оптимисти за бъдещето и независимо от тежката криза в която попаднахме ще се справим с ангажиментите, които поехме и даже ще ги надхвърлим.

Източник: Агенция "Фокус"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Новини от Бургас:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: