Трима медици са подсъдими за смъртта на младата майка починала часове след операция на 3 март 2008 г. Обвинени са гинеколозите д-р Сияна Драгнева, д-р Нина Добрева и хирурга д-р Александър Маджуров, които тогава са работили в лечебното заведение. Лекарките са подведени под отговорност за немарливост и неадекватно оперативно лечение, а д-р Маджуров и за това, че не е приел жената в болницата, въпреки нейните оплаквания и не вписал прегледа в медицинската документация. Процесът продължава и днес с изслушване на пет вещи лица от медицинския университет във Варна, изготвили медицинските експертизи. Предстои да бъдат разпитани и самите подсъдими.
Д-р Митева е била дежурна в 3-та хирургия на МБАЛ и е приела Полина на 2 март. "Беше в изключително тежко състояние с много ниско кръвно, течност в корема, ускорен пулс и учестено дишане, видях петна по тялото характерни за възрастен човек", разказа специалистката и уточни, че преди приема е имало преглед от гинеколог. След консултация с кардиолог и друг хирург е направен извод за напреднал перитонит и наложителна оперативна намеса. Тогава бликнала гнойта.
Според д-р Митева причина за възпалителния процес е стар абцес в областта на малкия таз, довел до развитието на перитонит. Отчетен е бил драстично ниския албумин, което е сигнал за стопиране работата на черния дроб и показвало, че страданието било отдавна. Установено е възпаление на матката, десния яйчник и дясната тръба. Лекарката беше категорична, че става дума за т.нар. Дъгласов абцес зад матката, откъдето е тръгнала инфекцията. Веднага е бил извикан гинекологичен екип начело с д-р Сияна Драгнева, който е продължил работа.
Данните от аутопсията на починалата родилка обаче не съответстват на клиничната диагноза, стана ясно от показанията на патоанатома д-р Пенка Стоева. Според нея причината за смъртта на Полина Димова е ендотоксичен шок, вследствие на следродилен сепсис.
Организмът на Поля е бил отровен от инфекцията, сочат данните от аутопсионната диагноза. В документа са записани констатациите за - кръвоизлив в белите дробове, уголемен черен дроб, остра бъбречна недостатъчност, цианотична матка, гнойни възпаления на мускулната стена на матката и ред други увреждания. Несъответствията ще бъдат изяснявани в хода на делото.
Родителите и съпругът, които са частни обвинители, изслушаха през сълзи медицинските подробности около последните часове на Полина.
Вчера на делото като свидетел се яви и д-р Кръстина Дорийска, която според семейството има основна вина за трагедията. Тя е водила естественото раждане и след това неколкократно е преглеждала Поля. Семейството твърди, че момичето е изписано от болницата с температура и повишени левкоцити. През следващите дни се почувствала зле и няколко пъти са ходили отново при д-р Дорийска и при д-р Калчева за консултации. Въпреки това младата жена не е насочена за болница, а са й изписани антибиотици, защото лекарите казали, че причина за неразположението и температурата била кърмата.
Две седмици след изписването вече с много остри оплаквания и крайно отпаднала Полина и баща й викат близка приятелка - лекар и молят за помощ. Д-р Стефка Велева е тази, която изпраща родилката на хирург, защото била много бледа и с подут корем. Хирургът д-р Веселин Иванов я насочва към Приемно отделение на МБАЛ с изследвания и предписания за болнично лечение, заради остър хирургичен корем. Следва преглед на 1 февруари от д-р Лъчезар Атанасов, който вика за консултация хирург. "Не си спомням името на колегата", каза в съда лекаря, но по-късно посочи в залата д-р Александър Маджуров. Тази консултацията обаче не е отразена никъде.
Изтерзаната от болки Поля е върната за домашно лечение, но на следващия ден отново е пред кабинета в Приемното. Хирургът д-р Герасимов я хоспитализира и изпраща в 3-та хирургия. Следва операцията, която според почерненото семейство вече е закъсняла.
Източник: Дарик