Лекарите в Бургас масово напускат

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:14 / 13.10.2008
1417
Бялото съсловие в Бургас отново бие тревога за наболелите си и неотложни проблеми, от които, според медиците, държавата е абдикирала. След като в края на седмицата бургаските лекари свалиха доверието от ръководството на БЛС /Български лекарски съюз/ и неговия председател д-р Андрей Кехайов и оповестиха за зреещите тихи протести.

След като техният лидер д-р Здравко Димитров заяви категорично, че в знак на протест заради неуредените отношения със Здравната каса и неподписаното рамково споразумение няма да подпишат индивидуалните договори и пациентите ще изнемогват по частни прегледи, бялата гилдия надава отново вой. Този път, че специалистите от бургаската болница масово напускат. Около 25-30% от дългогодишните специалисти са напуснали бургаската болница от началото на годината. Недоволни от неадекватното заплащане и лошите условия на работа, специалисти от най-тежките звена - реанимация, ортопедия и хирургия, масово се местят в частните болници, където заплащането е три пъти по-голямо, а стресът по-малък.

"През лятото в Бургас един лекар специалист по реанимация се пада на 1,5 млн. души . По време на най-тежките дежурства е имало екипи от един анестезиолог, реаниматор и две медицински сестри, което е три пъти под критичния минимум за Европа, това с тревога споделя д-р Георги Матев, завеждащ отделението по анестезиология и реанимация към Многопрофилната болница за активно лечение в Бургас, цитиран от "Бургас Нюз". Седем от най-добрите специалисти на отделението са напуснали през последните месеци, а тези дни молби са подали още двама. Средният медицински персонал също напуска масово. В момента лекарите в отделението, където пациентите са между живота и смъртта, са намалели с близо 30%.

"Истината е, че най-добрите ни лекари си отиват. Критично е нивото на спешната и интензивната медицина като цяло в страната", уточнява д-р Матев. Приблизително на 50 стотинки на час се изчислява трудътът на бургаските лекари и медицински сестри от МБАЛ. В момента един лекар-интензивист и реаниматор със стаж над 10-15 години получава около 480-500 лева. Медицинските сестри взимат мизерните 300 лева. Извънредният труд не се заплаща по решение на Здравното министерство, а нощните дежурства се таксуват за жълти стотинки. В сравнение с колегите си във Великобритания - там заплатата в частните клиники е 5500 паунда, а едно нощно дежурство е 150 паунда.

Решението на Националната здравноосигурителна каса за отрязване на трудовите договори в сферата на здравеопазването доведе до невъзможността на определени лекари в Бургас и региона да работят по договор със здравната каса на повече от едно здравно заведение, извършващо болнична дейност. Липсата на пари в държавните болници предизвика вълна от напуснали специалисти в цялата страна, като Бургас е част от този процес. Голяма част от специалистите напускат и България поради многократно по-голямото заплащане в европейски болници, включително и в страни от бившия Източен блок. Медицинските институти на територията на страната не са в състояние да предложат на медицинския пазар достатъчно завършили специалисти по медицина поради ниския прием на студенти, категоричен е д-р Матев. На 17 и 18 октомври в Шумен ще се съберат на съвещание водещите реаниматори и интензивисти от големите градове на страната. Там ще се разискват наболелите въпроси на българското здравеопазване и ниското заплащане на дългогодишните специалисти.

В края на седмицата шефът на бургаската структура на БЛС д-р Здравко Димитров сподели за "Компас", че медиците търсят помощ от Министерството при решаване на проблемите. При настояването на Съюза здравният министър да стане гарант за подписването на рамковото споразумение обаче, д-р Евгений Желев заяви, че не можел да стане бавачка на НЗК и БЛС, изрази разочарованието на медиците лидерът им. Според него това е абдикиране на държавните органи от водене на законни преговори. Здравеопазването е игнорирано от приоритетите на управляващите. Това води до фалити на болници поради недофинансиране на медицинската дейност. Това пък от своя страна - до сериозен срив и криза в здравеопазването. Това е и причината почти всеки ден вече да сме свидетели на белите вопли на медиците, както и на анонса за назрелите и прохождащи "бели тихи протести".

Източник: в. "Компас"


Виж коментарите (0)

Още по темата (5):
04.11.2008 Десетки бургазлии се оплакват на ГЕРБ от състоянието на МБАЛ
23.10.2008 Общинският съвет иска оставката на Станишев
23.10.2008 Директора на МБАЛ: ГЕРБ води черен ПР на наш гръб
23.10.2008 Началникът на борда на МБАЛ- Бургас е подал оставка
22.10.2008 ГЕРБ: Бургазлии заслужават качествено здравеопазване
Още новини от Новини от Бургас:
Чудесна новина! Остров Света Анастасия ще посреща гости и през зи...
Ерген I с нова работа
АПИ с важно напомняне!
Деца от Бургас с призив към шофьорите
Две нагли кражби разкриха в Бургас
Спират водата на тези места в Бургас днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).