Лекар: Всеки ден има пациенти с оплаквания от слънчеви изгаряния в Бургас
По-голямата част от пациентите, които търсят лекарска дерматологична помощ са със слънчеви алергии в Бургас. Всеки ден има пациенти с оплаквания от слънчеви изгаряния, като освен от Бургас, има много български и чуждестранни туристи. Това каза д-р Диляна Кенолова, специалист дерматолог в бургаска болница. Тя посочи любопитен факт, че все повече в Европа и САЩ се произвеждат перилни прахове със защитен фактор, както и нишки на дрехите със защитен фактор. За съжаление в България не можем да се похвалим с подобна превенция за предпазване от слънчевите лъчи. «Това, което можем да направим за себе си, е да използваме фотозащитен крем и то на всеки два часа», коментира д-р Кенолова.
По думите й има няколко основни правила, които трябва да се спазват. Най-уязвими от изгаряния са децата до 3-годишна възраст и те не трябва да се излагат на пряка слънчева светлина. Другото основно правило е не само за децата, но и за възрастни, е когато нашата сянка е по-голяма от самите нас. Тогава слънцето трябва да се избягва. Това се случва между 12.00 и 16.00 часа. Тогава слънчевите лъчи са най-опасни и винаги излагането на директна слънчева светлина на плажа трябва да става със слънцезащитен крем, тениска, шапка с широка периферия, слънчеви очила с УВ защита. Фотозащитният крем трябва да се прилага на всеки два часа-след къпане или след избърсване с кърпата. През лятото играта на плажа или изпотяването може да намали ефективността на крема, така че особено важно е да се избере продукт, който да е водоустойчив и да се нанася толкова често, колкото е необходимо. На самата опаковка на слънцезащитните продукти е обозначено с букви нивото на защита срещу вредните лъчите, което е според европейските изисквания на слънцезащитните продукти. Ако е настъпило слънчево изгаряне, трябва да се потърси лекарска помощ в зависимост от степента на изгарянето. В зависимост от това колко е светъл човекът, цветът на косата и очите всички хора реагират по различен начин. Трябва да се има предвид, че изгарянията водят до повишен риск от развитие на кожен рак в една по-късна възраст. Важно е количеството поета слънчева енергия особено до 18 години, защото кожата има имунна памет, която води след време до появата на пигментация, до фотостареене и други вредни ефекти върху кожата. Изключително важна е превенцията и ако настъпи изгаряне, трябва да се вземат спешни мерки.
«В разумни дози слънцето ни помага да бъдем здрави. Ултравиолетовите лъчи играят основна роля в синтеза на витамин Д, който спомага калцият да се задържи в костите. Факт е, че ултравиолетовите лъчи се използват за лечение на някои кожни заболявания, но не трябва да се прекалява, тъй като твърде дългото излагане на слънце може да доведе до изгаряния и до алергии. Абсолютно достатъчно е дори 5 минути време на открито, за да набави детският организъм витамин Д», каза още д-р Кенолова.
Източник: Радио "Фокус"