Лекар: Причините за възникването на глаукомата все още не са установени
Най-честите очни заболявания са заболявания предимно в старческата възраст като "перде" или катаракта и глаукомата и други заболявания като такива на клепачите, различни видове травми, но основно операциите, които се правят са свързани с глаукоми и пердета. Това каза д-р Румен Мутавчиев, очен лекар в бургаска болница.
По думите му глаукомата е заболяване, при което е повишено вътре очното налягане, което унищожава очния нерв и води до необратима слепота при положение, че не са се взели адекватни мерки. Това заболяване се среща не само при възрастно, но то може да бъде вродено и при новородени, но това се случва рядко. По-често се среща във възрастта след 40 години.
"Ние сме много внимателни към пациентите, които идват при нас след 40 годишна възраст обикновено за невинно изписване на очила. Винаги измерваме вътре очното налягане и следим за глаукома на тази възраст, но това не означава, че не се среща и в по-ранна възраст", поясни специалистът. Профилактика трудно може да се извършва, защото причините за това заболяване все още не са установени. " Стремежът ни е да го диагностицираме максимално рано и да бъдат предприети адекватни мерки, за да може да бъде контролирано и пациентът да не загуби зрението си", каза още д-р Мутавчиев. Заболяването протича най-често без симптоми- без болки, зачервявания на очите.
"Пациент, който не си обръща внимание, може да забележи ,че започва да губи зрението си на едното око и стигне ли се до там тази загуба е необратима. Пациентите се оплакват от по-обилно сълзене, понякога могат да виждат светлинни източници особено вечер при светната лампа, могат да виждат кръгове около нея. Могат да забележат отпадане от зрителното поле, ако са достатъчно наблюдателни. Пациентите трябва да настояват да им бъде изследвано очното налягане особено на тези, които имат фамилна обремененост", добави специалистът .
Лечението най-чест започва с капки. След диагностицирането се изисква стриктен продължителен контрол. При положение, че не се повлиява налягането с предписаните капки, може да се стигне до замяна на медикамента или комбинация от няколко лекарства. Ако се установи ,че медикаментите не са достатъчни, се прибягва към оперативно лечение. При оперативното лечение на глаукомата все по-често се използват т.нар. импланти. Това са различни клапи, които чрез операция се имплантират в окото. Тяхното предназначение е трайно- да контролират вътре очното налягане.
"Тези импланти през последните години се развиха изключително бързо. Те се изработват от материали, които са абсолютно индиферентни към човешкото око и са много трайни, не могат да се повредят и са едно надеждно средство за контролиране на вътре очното налягане. Най-често са изработени от силиконови материални. При глаукомата може да се приложи и лазерно лечение, но най-трайни резултати дават тези импланти', каза още д-р Мутавчиев.
Източник: Радио "Фокус"