В същото време има рязко повишение на средните цени спрямо първото тримесечие на 2010 г. с близо 50% - с 9 640 евро. Т.е. и тук спадът в цените от първото тримесечие е заличен през второто.
Другото интересно на пазара на селски имоти е, че има значителен ръст от 70% в броя на реализираните продажби на такива имоти през 2010 спрямо 2009 г. Това се дължи и на практика замръзналия пазар на селски имоти в началото на 2009 г.
В повечето райони продължаващите спадове на цените спрямо средните нива за 2009 г. са минимални, много по-малки от двуцифрените спадове от началото на 2010 г. Има и райони, в които има ръст на цените и продажба на по-качествени и добре поддържани и ремонтирани имоти - това например е районът на Плевен, където цените бяха и доста по-ниски от средните нива за страната. Задържане на цените има при селските имоти около Варна и Добрич, както и в повечето региони. Видин бележи по-значителен продължаващ спад на цените спрямо 2009 г. Селски имоти около Бургас се продават предимно на запад в района на Карнобат, където цените са и по-ниски - средно 9 000 евро.
През последните 2 месеца делът на българските купувачи на селски имоти нарасна с около 10%.
Източник: factor-bs.com