© Burgas24.bg | | Кръчмари крадат от плажовете и сянката на летовниците. Инспектори се натъкнали на нагли ресторантьори, които завземат пясъка. Кръчмите край морето са се ширнали на 4-5 пъти повече място, отколкото им се полагат според одобрената схема в общината. Заведение например получило разрешително за 50 кв. метра, а се разпростряло на 250 кв. метра с терасата. На друг ресторант властите одобрили 20 квадрата. Собственикът му обаче се разширил на 100 и на още 100 отворил тераса. Всички преместваеми обекти са в нарушение, с изключение на тези в Албена, които са по-далече и извън плажа, където е концесията, каза шефът на РДНСК във Варна инж. Галин Баев.В момента по цялото Черноморие тече проверка на заведенията по пясъка и концесионерите на плажовете. Министър Лиляна Павлова лично проверява дали има достатъчно зони хората да си забият личните чадъри. Заради дилемата платена или собствена сянка на първа линия до морето се вихрят скандали всеки ден. Туристи роптаят, че чадърите на концесионерите винаги са най-близо до морето. А местата, където можеш да си забиеш собствена сянка, са почти в зоната на здрача. Най-често в конфликт с гардовете и служителите на фирмата концесионер влизат чуждите туристи, които си поставят плажните аксесоари - чадър, масичка и столче съвсем на брега. "Не сме съгласни да плащаме по 12 лв. за чадър и шезлонг, на никого не пречим, това не е частен плаж", разпалено разказва Ирина Зайцева, докато си разстила плажната рогозка до платените чадъри на плажа в Китен.
Жената летува за втора година в България заедно с трите си деца и мъжа си. "Харесва ни да почиваме тук, но всеки ден ни гонят от първата линия. Къде да отидем да си постелим, не искаме в края, до кръчмата", възмущава се жената. За охраната на плажа обаче семейството е нарушител и трябва да освободи мястото. В зоните с платени чадъри не се допускат свободни плажуващи, посочва морският гард и ги подканя да се местят. На другия край на ивицата, която министър Лиляна Павлова похвали, върви почти същият спор. Голяма компания от Пловдив недоволства, че трябва да заемат най-отдалечите места на пясъка, защото само те са за "простосмъртни".
"Заля ме вълна още щом седнах на плажа. Само на мокрия пясък можеш да опънеш хавлия", оплака се Златина от София, дошла на почивка в Златните. Тя търсела местенце на плажа в центъра на курорта. При голямото вълнение тези дни трябва да се стои по-далече от морето, а навсякъде наоколо всичко се плаща. 8 лева е чадърът, 8 лева шезлонгът и 3 лева отгоре за шалте. Другият вариант е да седне човек в заведението, което е разстлало маси и столове също на пясъка. Няма място на брега нито за летовници, които искат да минат по-тънко и да не плащат за сянка, а да си я носят от къщи, но няма и къде да седне човек, категорична е жената. Ако отзад са заведенията, встрани пък има голяма шатра за масажи.
На плажа в Китен свободната територия е към Дяволската река, а там никой не ходи, разказват местните. Има змии, които излизали реката и хората се страхуват, имало и подводни течения. Не е добре да се плажува в тази част на ивицата, а точно тя е за свободно ползване, клатят глави рибарите.
Източник: в. "Стандарт" |