Светла Христова, гл. експерт „Далекосъобщения" към община Бургас, съобщи, че критериите на обществената поръчка са изготвени на база проект на фирма, изготвен миналата година вследствие на проведена обществена поръчка. „Проектът е изготвен на база изисквания на полицията, местоположение на камерите във връзка с пътнотранспортните произшествия, събиране на хора на определени места на спирки и техническите условия са взети от точно този проект. Там са посочени изисквания към всяка една камера", каза Христова. На въпрос коя е фирмата, изготвила този проект, Стойчева отговори, че това е „Лидер Технолоджис". Днес при отварянето на документацията на фирмите стана ясно, че тази същата фирма е подала документи да участва в конкурса. На въпрос не се ли оказва, че тази фирма ще е привилегирована ,след като условията на обществената поръчка са взети от неин предходен проект от общинската администрация отговориха отрицателно. "Когато е готов един проект то той става интелектуална собственост на общината. Тази наша собственост след това се използва, за да се правят различни работни проекти, да се правят критерии и на тази база могат да се обявяват съвсем други обществени поръчки. Ние не можем да ограничим участниците в една обществена поръчка. Всеки е свободен, когато отговаря на закона да кандидатства и обратно ние носим наказателна отговорност ако не допуснем някой по тази причина. Това е все едно да искате да си проектирате къща, направили сте поръчка, явили са се пет проектанта. Имате проект за къщата, а след това търсите строител. Но този инвеститор в неговата фирма може да има и проектанти и строители. Търсите строител да ви изгради къщата най-хубаво, при най-добри условия и качествено и на добра цена. Това е същото. Не може да въведем ограничения фирмите да не участват", каза Стойчев.
Участници, подали оферти за обществената поръчка за изграждането на видеонаблюдение днес заявиха, че критериите в обявената обществена поръчка са силно завишени с цел поръчка да спечели една фирма и че са поставени високи изисквания към фирмите за 4 милиона лева оборот годишно и поне пет изпълнени подобни проекта в страната. На това обвинение от общинската администрация и от комисията отговориха, че не отговаря на истината. Според тях именно заради тази цел като членове на комисията присъстват и външни експерти от ОДП-Бургас и от други организации.
„Техническите параметри не са толкова високи и е нормално на тях да отговарят много вносители в България в това число и такива, които участват и в момента. Тази техническа спецификация, която е спусната по изискванията, отговаря на много от вносителите. Не е конкретизирано определена камера да се внася от определен вносител в България", каза Иван Янков, който е независим експерт в комисията. Относно обвинението на общинския съветник Ваклин Стойновски, че в обявената обществена поръчка „Документацията е подготвена така, че т 1, 2, 4 и 5 от видеонаблюдение на кръстовища отговарят на камери, производство на фирма CIEFFE Италия и се внасят ексклузивно от фирма РАК - ООД", от общината завиха, че това също не отговаря на истината. „И други производители правят такива камери с такива технически изисквания. Много марки камери отговарят на тези технически параметри и изисквания. Много фирми са също вносители на камери в България, които отговарят на тези технически спецификации", каза още Иван Янков. Стойността на обществената поръчка за този етап на изграждане на част от видеонаблюдението на Бургас общинските съветници са гласували да бъде 400 000 лева. Цялостното изграждане на системата обаче ще струва около 5 милиона лева.
Източник: Агенция "Фокус"